Yüzlerce yıllık aşure kaynatma geleneği Pendik’te yeniden hayat buldu.

Yüzlerce yıllık aşure kaynatma geleneği Pendik’te yeniden hayat buldu. Pendik Belediyesinin düzenlediği programda Fatih Çıtlak'ın duaları ve ilahilerle aşure kaynatılırken, Belediye Başkanı Kenan Şahin de birlik mesajı vererek Pendiklilere aşure dağıttı.

Öğle namazı sonrası Çarşı Cami yanında düzenlenen Muharrem Aşuresi etkinliğinde iki büyük kazanda Tasavvufi geleneklere uygun şekilde aşure kaynatıldı. İlahilerle devam eden program, Fatih Çıtlak’ın dualarıyla son buldu. “Asırlık bir geleneği burada yeniden ihya ediyoruz” diyen Çıtlak,  yine dualar eşliğinde bu anlamlı günün hayırlara vesile olması dileklerini sundu.  

Programı kalabalık bir vatandaş topluluğu ile birlikte izleyen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Bu milletin sevinç ve matemlerinde ayrılık yaşamaması lazım. Nuh’un gemisindeki gibi bu  geminin ayakta kalması ancak kardeşlik ve muhabbetle mümkündür”  diyerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.  Aşure kaynatma geleneğini yeniden yaşatmanın mutluluğunu tüm Pendiklilerle paylaşmak amacıyla şehrin en kalabalık meydanını seçtiklerini belirten Başkan Şahin,  “Fatih Çıtlak hocamızla birlikte edilen dualar ve zikirler, İnşallah bolluk, bereket ve huzur getirir” dedi.

Törenin ardından  Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve Fatih Çıtlak, kurulan standlarda vatandaşlara aşure dağıttı.

Ana Sayfa Tüm Haberler