Pendik Belediyesinin arıcılık kursunu bitiren emekli ürettiği ilk petek balı Dr.Kenan Şahin'e hediye etti.

Pendik Belediyesinin arıcılık kursunu bitiren emekliler, ilk ürünlerini elde etmenin mutluluğunu yaşıyor. Arıcılık kursunu tamamlayıp yine belediyenin hediye ettiği kovanlarla memleketi Erzurum’da arıcılığa başlayan emekli, ürettiği ilk organik balı Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’e hediye etti.

Pendikli emekliler, Belediyenin düzenlediği kursun ardından memleketlerinde arıcılığa başladı. 58 yaşındaki Hamit Taşlıçay da Erzurum’da ürettiği ilk balla birllikte Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin'e teşekkür ziyaretinde bulundu. Pendikli emekli, Belediye tarafından kendisine hediye edilen 5 kovandan  dört ayda 40 kilo organik çiçek balı elde ettiğini belirtti. 

Projenin büyük bir başarıyla devam ettiğini belirten Başkan Şahin de “Açtığımız ilk kursun ardından emeklilerimizin  arıcılık mesleğini severek yaptığını ve ürün elde ettiğini görmek bizim açımızdan son derece mutluluk verici. Emeklilerimizi tarım alanında farklı projelere de yönlendireceğiz” dedi.

Arıcılık kursuna kadın ilgisi  

Öte yandan Pendiklilerin arıcılık kursuna ilgisi artarak devam ediyor. İlk kursun ardından başlayan ikinci kursa erkeklerin yanı sıra kadınlar da  katılarak arıcılığı büyük bir hevesle öğrenmeye başladı.  Teorik derslerin ardından Göçbeyli Köyü’nde uygulamalı eğitime geçen  Cansever  Genç ve Rahime Pakır,  arıcılığın baba mesleği olduğunu belirterek, “Ancak ailelerimiz kulaktan dolma bilgilerle bu işi yapıyordu. Bu yüzden her yıl çok sayıda arımız ölüyordu. Kurs sayesinde modern arıcılığı öğrenerek bu işi daha bilinçli yapmak ve memleketimiz Bayburt’ta  geliştirmek istiyoruz” şeklinde konuştular.  

Emekli eşiyle birlikte kursa katılan 48 yaşındaki 4 çocuk annesi Cansever Genç,  “Emekli maaşının yanında bize ek gelir olacak” derken, 3 çocuk annesi 35 yaşındaki  Rahime Pakır da arıcılığın çok zevkli bir meslek olduğunu vurgulayarak, “ Çocukluğumdan beri arıcılıkla iç içeydim ama bilmediğimiz ne çok şey olduğunu bu kurs sayesinde fark ettim” dedi. 

Ana Sayfa Tüm Haberler