Türk Kızılayı Kan Hizmetleri ekiplerinin yıl boyunca sürdürdüğü Kan Bağışı Kampanyasına destek

Türk Kızılayı Kan Hizmetleri ekiplerinin yıl boyunca sürdürdüğü Kan Bağışı Kampanyasına destek veren Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Kızılay Haftası nedeniyle tüm Pendiklileri kan vermeye davet etti.

Düzenli olarak uyguladığı kan bağışına devam eden Başkan Şahin, Batı Mahallesi Erol Kaya Caddesi üzerinde bulunan Kızılay Sabit Kan Alma Birimi’ne gelerek kan verdi.  Kan bağışının yeterli seviyeye ulaşması için vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Başkan Şahin, Pendik’in bu konuda ciddi bir potansiyel oluşturduğunu belirterek “Kan vermek, hastaların hayatını kurtarırken bağışlayanların sağlığı açısından da pek çok fayda sağlıyor. Sağlıklı yaşam konusunda genç nesilleri bilinçlendirmek gerekiyor.” dedi.

Kan vermek hayat kurtarıyor 

Bir hastanın standart Bypass Ameliyatında tam 10 bağışçı gerekiyor. Türkiye’de her 100 kişiden sadece 3’ü düzenli olarak kan verirken, bu rakam ihtiyacı karşılamaya yetmiyor.  Bağışlanan bir ünite kan, laboratuvarlarda ayrıştırılarak hastaların 3 farklı ameliyatında kullanılıyor.

Düzenli kan bağışı, kan veren kişilerin sağlığına da birçok fayda sağlıyor. Kandaki yağ oranını düşürürken kemik iliği yağlanmasını önleyip kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltıyor. Ayrıca kanın yenilenmesini ve vücudun direnç kazanmasını sağlıyor.

Ana Sayfa Tüm Haberler