Dr. Kenan Şahin, riskli yapı sınıfına girdiği için aslına uygun olarak restore edilen Atatürk Kültür Merkezi’nin inşaat çalışmalarında incelemelerde bulundu

Dr. Kenan Şahin, riskli yapı sınıfına girdiği için aslına uygun olarak restore edilen Atatürk Kültür Merkezi’nin inşaat çalışmalarında incelemelerde bulundu. Başkan Şahin, Atatürk Kültür Merkezi’nin yeniden kültür ve sanat etkinliklerinin merkezi haline geleceğini söyledi.  

Geçtiğimiz aylarda yapılan testlerde riskli yapı olarak tespit edilen ve 6306 Sayılı Kanun kapsamında aslına uygun restore edilen Atatürk Kültür Merkezi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni yılda hizmete girecek merkezin inşaatını ziyaret eden Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, sürdürülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Merkezin yeni yılda hizmete gireceğini belirten Başkan Şahin, Atatürk Kültür Merkezi’nin yeniden kültür ve sanat etkinliklerinin merkezi haline geleceğini söyledi.   

Durumun ciddiyeti fotoğraflara yansımıştı

1984 yılında hizmete giren ve Mimar Sedad Hakkı Eldem tarafından çizimi yapılan Atatürk Kültür Merkezi için deprem performansı değerlendirme raporu hazırlanmış, rapora göre yapılan ayrıntılı testler sonucunda merkezin riskli yapı sınıfına girdiği belirtilmişti. Bunun üzerine binada depreme karşı güçlendirme çalışmasına başlandı. Pendik Belediyesi tarafından yapılan çalışma kapsamında toplam 1.000 metrekarelik kullanım alanına sahip Atatürk Kültür Merkezi’nde baştan aşağı aslına uygun olarak yeniden yapılmaya başlandı. Öte yandan binayı inceleyen teknik ekibin incelemesi sonucunda taşıyıcı kolonlardaki deformasyonu gözler önüne serilmiş, korozyon, fotoğraf karelerine yansımıştı.  

Ana Sayfa Tüm Haberler