Pendik Belediyesi kurs öğretmenlerinden Murat Yeşil’in “Topkapı” adlı sergisi açıldı.

Pendik Belediyesi kurs öğretmenlerinden Murat Yeşil’in “Topkapı” adlı sergisi açıldı. Osmanlı Süsleme Sanatı kursiyerleriyle birlikte padişahların suretlerinden kıyafetlere, Osmanlı’ya ait pek çok değeri “ahşap üzerine oyma kalem işi” tekniğiyle aktaran Yeşil’in sergisi büyük ilgi gördü. 

4 yıldır Pendik Belediyesinde kurs öğretmenliği yapan Murat Yeşil’in kursiyerleriyle birlikte uzun süredir hazırlandığı “Topkapı” adlı sergisi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. Başta padişahların suretleri olmak üzere döneme ait kullanılan silahlar, kıyafetler, yaşam alanları gibi pek çok değeri “ahşap üzerine oyma kalem işi” tekniğiyle günümüze aktaran kursiyerlerin eserleri ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Açılış kurdelesini Kaymakam Yılmaz Şimşek’le birlikte kesen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Murat Yeşil’i ve kursiyerleri tebrik ederek “Bu sergideki eserlerle ecdadımızın büyüklüğünü bir kez daha görmüş olduk. Onlar bilimde, sanatta ve eğitimde zirvedeydi. Bizler de onların başarılarını tekrarlamak zorundayız.” şeklinde konuştu.        

Topkapı Sarayı’nın “Tavan”ı sergide   

Toplam 76 eserin yer aldığı ve 31 Ocak’ta sona erecek sergide dikkat çekenler arasında Kursiyer Ali Kemal Daşan’a ait “Tavan” adlı eser yer aldı. Topkapı Sarayı’nın tavanını “ahşap üzerine oyma kalem işi” tekniğiyle küçük ölçekte yapan Daşan’ın bir de Selçuk Yıldızı konulu “Tavan” çalışması ziyaretçilerin beğenisini kazandı. Her 2 eseri de 2 ay gibi bir sürede tamamlayan Daşan: “Benim için zorlu; ama oldukça keyifli bir çalışmaydı. Kendimi bu alanda geliştirmeye devam edeceğim.” dedi.

Ana Sayfa Tüm Haberler