Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Pendik'te 217 yatırımın toplu açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Pendik’te yapımı tamamlanarak hizmete alınan 926 milyon TL maliyetli 217 yatırımın toplu açılış törenine katıldı.  Erol Kaya ve Kenan Şahin’in gayretleriyle Pendik’in İstanbul'un en cazip yerlerinden haline geldiğini belirten Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Büyükşehir Belediyemizin, Pendik Belediyemizin başkan ve mensuplarını, mimarından mühendisine, yüklenici firmalarına kadar herkesi tebrik ediyorum.”dedi.

Aralarında Pendik Hükümet Konağı,  Pendik Metrosu, Velibaba, Harmandere ve Yayalar Sosyal Konutları, Katı Atık Getirme Merkezi, 69 park, 31 antrenman sahası, Esenyalı Köprüsü, Esenler Şehit Yalçın Aran Spor Kompleksi, Güreş Spor Kompleksi ve Skate Park, Pendik Hizmet içi Eğitim Enstitüsü’nün de olduğu 926 milyon TL maliyetli 217 yatırımın toplu açılış töreni, Tavşantepe Metro İstasyonu’nda gerçekleşti. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya,  İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, İstanbul milletvekilleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Pendik, İstanbul'un en cazip yerlerinden haline geldi

1994’ten önce Pendik’in plansız yapılanmanın içerisinde, çamurdan çıkılmayan, su sıkıntısının ise hat safhada olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanımız Erdoğan; “Önce ilçemizde üç dönem belediye başkanlığı yapan Erol Kaya, ardından iki dönemdir bu görevi yürüten Kenan Şahin’in gayretleriyle bugün İstanbul'un en cazip yerlerinden haline geldi. Burada su falan yoktu. Nereden nereye geldik. Birilerine bunu söylemek lazım. Biz âşık olduğumuz bu İstanbul'a, ilçelerine elimizden gelen hizmeti verdik, vermeye devam edeceğiz. Biz size efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik.”dedi.

“Emeği geçenleri tebrik ediyorum”

Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte Pendik’in plansız yapılanmadan arınma safhasına geldiğini belirten Cumhurbaşkanımız Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “İnşaat malzemeleri üreten fabrikaların yerine kurulacak kent parkı ve sahil meydanı Pendikliler için yeni nefes alanlarını oluşturacaktır. Bugün yaptığımız yatırımlar, Pendik’in daha da gelişmesine çok önemli katkı sağlayacaktır. İlçe genelinde yapılan 69 park, 31 futbol sahası, çeşitli okullar, öğrenci yurtları, alt geçitler, köprüler ve yol genişleme çalışmalarını bugün burada resmen hizmete açıyoruz. Büyükşehir belediyemiz gibi Pendik Belediyemiz de ilçemizin gecekondu sorununun çözümü çerçevesinde sosyal konut projelerini hayata geçirdi. Bir kez daha şehrimize, ilçemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bakanlıklarımızı, Büyükşehir Belediyemizi, Pendik Belediyemizin başkan ve mensuplarını, mimarından mühendisine, yüklenici firmalarına kadar tebrik ediyorum.”dedi.

İstanbul, 2023’te en fazla metro ağına sahip kent olacak

Bugün açılışı gerçekleştirilen yatırım ve hizmetlerin sadece Pendik’in değerini yükseltmekle kalmayacağını, aynı zamanda İstanbul’a da katma değer sağlayacağını söyleyen İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Eğitim, kültür, altyapı, ulaşım ve spora yapılan yatırımların insan hayatına doğrudan fayda sağlayacağı gözle görülür bir gerçektir. Bu anlamda marka ilçe olma yolunda hızla ilerleyen Pendik 217 eserle önemli bir kazanım sağladı.”dedi.  Her yerde metro, her yere metro sloganıyla İstanbul’un 2023 hedeflerine koştuğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,” İstanbul, 2023’e geldiğimizde dünyanın en fazla raylı sistemi ve en modern metrolarına sahip bir kent haline gelecek. Şu anda 160 kilometre metro inşaatı devam ediyor. 150 kilometre aktif olarak kullandığımız raylı sistemimiz var.”dedi.

“Pendik yatırım sağanağı altında”

1994’te yola çıktıklarında çamurlu sokaklarıyla, çöp dağlarıyla kaderine küsmüş bir İstanbul, kaderine küsmüş Pendik’in bugün adeta yatırım sağanağı altında dünyadaki rakipleriyle yarışır şehirlere döndüğünü ifade eden Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Bugün hükümetimizin, büyükşehir belediyemizin, ilçe belediyemizin yaptığı yatırımlarla Pendik, geleceğe emin adımlarla yürümektedir. 1994’te çıkılan bu yolda emin adımlarla o bayrağı en yüksek noktaya taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bugün Pendik’te büyük yatırım sağanağının küçük bir kısmının açılış için bir araya geldik. Emeği geçen tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyorum. “dedi.

Ana Sayfa Tüm Haberler