Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferanslarının 4.sü Pendik’te yapıldı.

Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferanslarının 4.sü Pendik’te yapıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Büyük medeniyetler inşa etmiş ecdadın torunlarıyız. Bunun farkına varırsak dünyanın beklediği role yeniden kavuşuruz.” dedi.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Bekir Karlığa’nın yaptığı konferansta “Yeni Türkiye ve Medeniyetler Algısı” konuları, Prof. Dr. Burhanettin Duran ve GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, tarafından tartışılıp konuklara anlatıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Türk ve İslâm tarihinden kısaca bahsederek “Büyük medeniyetler inşa etmiş bir ecdadın torunlarıyız. Şuurlu bir şekilde bu durumun farkına varırsak dünyanın bizden beklediği role yeniden kavuşuruz.” şeklinde konuşuruz. 

“ARTIK BATI GÜÇLÜ DEĞİL, TÜRKİYE DE ZAYIF DEĞİL”

İstanbul  Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesi işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikte konuşmacılardan İhsan Aktaş, Batı Medeniyetini;Prof. Dr. Burhanettin Duran ise Yeni Türkiye’yi anlattı. Artık batının 1930’lu yıllardaki gibi güçlü, Türkiye’nin ise o dönemdeki gibi zayıf olmadığını belirten İhsan Aktaş: “Batının tüm dünyayı arkasında sürükleyecek ne gücü ne de değerleri kaldı.” dedi.  Prof. Dr. Burhanettin Duran ise Yeni Türkiye’yi anlatarakJön Türkler’den AK Parti’ye kadar yeni Türkiye kurulma girişimcilerini anlattı. Konuşmasında Yeni Amerikan Başkanı Donald Trump sonrası dünya genelinde artan milliyetçilik rüzgarlarına da değinen Prof. Dr. Duran: “Mecliste kabul edilen yeni Anayasa, dünyadaki milliyetçilikle birlikte gelişebilecek olumsuzluklara karşı güçlü durmamızı sağlayacaktır.” dedi.


Ana Sayfa Tüm Haberler