‘Eğiticilerin Eğitimi’ programı kapsamında Pendik’i ziyaret eden Etiyopyalı öğrenciler, Dr. Kenan Şahin ile bir araya geldi.

‘Eğiticilerin Eğitimi’ programı kapsamında Pendik’i ziyaret eden Etiyopyalı öğrenciler, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ile bir araya geldi. Spor ve kültür merkezlerini gezen öğrenciler çalışmaları merakla incelerken, hayranlıklarını dile getirdiler.

‘Eğiticilerin Eğitimi’ programı kapsamında sivil toplum kuruluşları aracılığıyla Türkiye’ye gelen Etiyopyalı üniversite öğrencileri bir haftalık eğitimlerinin ardından Pendik’i ziyaret etti. İlk olarak Hamid Aytaç Kültür Merkezi, Fevzi Çakmak El Sanatları ve KİŞGEM’İ ziyaret eden öğrenciler, belediyenin kültürel ve sportif faaliyetlerini yakından görme fırsatı buldular. Buradaki ziyaretlerinin ardından belediye hizmet binasına geçen Etiyopyalı öğrencilere Pendik’i tanıtan bir sunum yapıldı.  

”Artık o eski Türkiye yok”

Etiyopyalı öğrenciler sunumun ardından Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’le bir araya geldi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Başkan Şahin, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimi ile oldukça zorlu süreçlerden geçtiğini belirterek “Fetö terör örgütü devletin eğitim, yargı ve emniyet gibi ülkenin kritik kurumlarına sızmıştı.15 Temmuz da gördük ki bu terör örgütü askeriyeyi de ele geçirmiş. Yaşadığımız bu olayları bütün dünyanın çok iyi analiz etmesi gerekiyor” dedi. Bütün bunlara rağmen Türkiye’nin sanayi ve teknoloji anlamında ilerlemeler kaydettiğini, otomotiv sektöründe ihracatın çok ciddi derece arttığını belirten Başkan Şahin “Herkesin şunu iyi anlaması gerekiyor ki artık o eski Türkiye yok.” dedi. Başkan Şahin, buluşmanın sonunda misafir öğrencilere kahve fincanı ve lokum hediye etti.

15 Temmuz şehidin sergisini gezdiler

Öğrencilerin bir sonraki programı Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezindeki ‘Ulu Camiler Sergisi’ oldu.15 Temmuz şehidi fotoğrafçı Mustafa Cambaz’ın çektiği camii fotoğraflarını dikkatle inceleyen Etiyopyalı öğrenciler özellikle şehidin kişisel eşyalarının bulunduğu bölümden çok etkilendiler. Etiyopyalı üniversitelilerin son durağı Ensar Vakfı oldu. Burada ağırlanan yabancı öğrenciler vakıf faaliyetleri konusunda bilgi aldılar. Oldukça keyifli geçen sohbetten sonra ilahi söyleyen öğrenciler gönülleri mest etti. Keyifli bir gün geçirdiklerini dile getiren öğrenciler kendilerini ağırlayan Pendik Belediyesine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Ana Sayfa Tüm Haberler