Bu yıl ikincisi düzenlenen “Meslek Liseleri Tanıtım Fuarı” törenle açıldı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Meslek Liseleri Tanıtım Fuarı” törenle açıldı. Üç gün sürecek fuarı gezen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, fuarın, ortaokul öğrencilerinin doğru branş seçimi açısından oldukça önemli olduğunu söyledi. 

Meslek Liseleri Tanıtım Fuarı’nın ikincisi Pendik Sahili Atatürk Heykeli Önü’nde düzenlenen törenle açıldı. Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen fuarda Pendik’te faaliyet gösteren özel ve kamuya ait 24 meslek lisesi tanıtım standı açtı. Mehteran ve folklor gösterisi sonrası bir konuşma yapan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, bu fuarın gençlerin kendi yetenekleri doğrultusunda branş seçmesi açısından oldukça önemli olduğunu belirterek “Mevcut sistem, diplomasının karşılığını alamayan kişiler yetiştirebiliyor. Bunu azaltmanın yolu mesleki eğitimdeki başarıdan geçiyor. Bu noktada bu fuarın önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

15 bin öğrenci bekleniyor

Açılış töreninde konuşan Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, fuarın tüm ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenmesine karşın ilk hedef kitlelerinin 8. sınıflar olduğunu söyledi. Fuarı 15 bin öğrencinin gezmesini beklediklerini söyleyen Yılmaz: “Bu yıl 11 bin öğrenci Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına girecek. Bu fuar sayesinde öğrencilerin doğru tercih yapacaklarına inanıyorum.”  şeklinde konuştu.   

Kimi arabasını kimi de zanaatkârlığını gösterdi

Üç gün sürecek fuarda meslek lisesi öğretmen ve öğrencileri, kurdukları tanıtım stantlarında ilgi çekici ürünleri sergiledi. Dikkat çeken stantlar arasında Pendik İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de yer aldı. Stantlarına tamamen kendi imkânlarıyla benzinli bir otomobil yapan öğrencilerin eseri ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.   

Ana Sayfa Tüm Haberler