Pendik Belediyesi Yıl Sonu Sergilerinin ikincisi olan “Geleneksel Sanatlar Sergisi” açıldı.

Yıl Sonu Sergilerinin ikincisi olan “Geleneksel Sanatlar Sergisi” açıldı. Taş İşlemeden minyatüre 9 farklı türde eserlerin yer aldığı sergide Osmanlı İmparatorluğu döneminde sınırların belirlenmesinde kullanılan Nirengi Taşı da yer alıyor.

Açılış kurdelesi sonrası sergiyi sanatseverlerle gezen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, güçlü bir kültür-sanat sezonu geçirdiklerini belirterek “Hayatımızda geleneksel sanatlara daha fazla yer verdikçe ecdadımızın o ihtişamlı yıllarını yeniden yaşayacağımıza inanıyorum. Bu sergide de kursiyerlerimizin güzel işler yaptıklarını görüyoruz. Öğretmen ve kursiyerleri tebrik ediyorum.” dedi. Kursiyerlere katılım sertifikalarını da veren Başkan Şahin, Yıl Sonu Sergilerinin önümüzdeki hafta Dokuma ve İşleme Sanatları Sergisi’yle sona ereceği bilgisini verdi.

Ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde 14 Mayıs’a kadar açık kalacakGeleneksel Sanatlar Sergisinde Osmanlı Süsleme Sanatı’na ait örnekler, ebrular, çiniler ve diğer geleneksel sanatlara ait değerli eserler sergileniyor. Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergide en dikkat çeken eser ise taş işleme kursiyerlerinin öğretmenleri Murat Yeşil öncülüğünde yaptıkları Nirengi Taşı oldu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sınırların belirlenmesinde kullanılan Nirengi Taşı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Ana Sayfa Tüm Haberler