13. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, İftarlı Kapanış Programıyla sona erdi.

13. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, İftarlı Kapanış Programıyla sona erdi. Festivale katılan 24 ülkenin sanatçıları, Pendik Belediyesinin Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi bahçesinde düzenlediği iftar yemeğine katıldı. 

Dünyanın el sanatlarını 10 gün boyunca Pendik’te görme imkânı sağlayan Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 24 ülkeden 58 sanatçıyı ağırladı. Festivalin sona ermesi dolayısıyla Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi bahçesinde dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların katılımıyla iftar yemeği düzenlendi. Programa Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve CIOFF Türkiye yöneticilerinin yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya da katıldı.

Dünya’nın en büyük el sanatları festivallerinden biri”

Türk sanatçılar adına Ahşap Oyma Sanatçısı Ahmet Münir Ayva,  yabancı sanatçılar adına da İranlı Hat Sanatçısı Abdullah Javari birer konuşma yaparak kendilerini ağırlayan Pendik Belediyesine teşekkür etti. CIOFF Türkiye Başkanı Savaş Tuğsavul: “Pendik’te birlikte olmanın mutluluğunu yaşadık.” derken CIOFF Türkiye Genel Sekreteri Muamer Arslan da Pendik’teki organizasyonun Avrupa’nın belki de dünyanın en büyük el sanatları festivallerinden biri olduğunu belirtti.

“Ramazan’ın güzelliğiyle birlikte gerçekleşti”

Pendik Belediye Başkanı Dr Kenan Şahin: “Arkasında çok büyük bir emek ve gerçek anlamda fedakârlıkla ortaya konulan festivali güzelliklerle,  Ramazan ayının paylaşmayı ve dayanışmayı ortaya koyan ortamında gerçekleştirdik.” diyerek CIOFF’a, katılan sanatçılara ve emeği geçen belediye personeline teşekkür etti.

“Cumhurbaşkanımızdan selam getirdim”

Kapanış programına AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya da katıldı. Yaptığı konuşmada tüm sanatçıları, organizasyonu gerçekleştiren Pendik Belediyesi ve CIOFF’u tebrik eden Kaya: “Ben şehirlerin sadece fiziki değil; kültür, sanat ve edebiyatla da gelişmesi gerektiğine inananlardanım. Bu coğrafya, Osmanlı’dan beri 600-700 yıldır dünyanın bütün büyük sanatçılarını ağırlamış, onların eserlerini bu ülkede üretmesine katkıda bulunmaktan keyif almıştır.  Bugün Cumhurbaşkanımızla beraberdim. Sizlere de selamını iletmekten büyük bir onur duyuyorum.” dedi.

Program tek tek sahneye davet edilen sanatçıların hediye ve teşekkür plaketi takdimiyle son buldu.  

Ana Sayfa Tüm Haberler