“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri “Okçular Tepesi Resim Sergisi”yle başladı.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri “Okçular Tepesi Resim Sergisi”yle başladı. Şehit eşleri ve gazilerin de katıldığı törende konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, tüm Pendiklileri 15 Temmuz etkinliklerine davet eti.

Gazipaşa Meydanı,  Pendik Belediyesinin düzenlediği  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleriyle bir kez daha darbeye direnen binlerce vatanseverle doldu. Pendikliler ellerinde Türk bayraklarıyla meydanda çalan milli ve manevi duygularımıza yönelik ezgi ve türkülere eşlik etti. Öte yandan meydandaki LED ekranlarda geçen yıl Gazipaşa Meydanı’ndaki “Demokrasi Nöbetleri”ne ait görüntüler alanı dolduran vatandaşlara gösterildi. Programda aynı zamanda şehit ve gazilerimiz için dualar edildi; Kur’an Tilaveti ve salâlar okundu.  

“15 Temmuz hepimizin şuurlandığı bir tarih” 

Etkinlik alanında Pendiklileri selamlayan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, tüm vatandaşları bir hafta sürecek 15 Temmuz etkinliklerine davet ederek “Sandılar ki bu nesilden bir şey olmaz, direnemez. Ama dedelerimizin izinden gittiğimizi gördüler. 15 Temmuz hepimizin şuurlandığı bir tarih. Asla unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi. Kaymakam İlhan Ünsal da şehit ve gazilerimizi anarak “O gece kıymetli şehit ve gazilerimiz, birlik ve bütünlüğümüz için bedenlerini siper etti. Onların bu vatanseverliğini asla unutmayacağız.” şeklinde konuştu.     

Serginin açılışı şehit eşleri ve gazilerle yapıldı

15 Temmuz sürecini baştan sona anlatan “Okçular Tepesi Resim Sergisi” için açılış töreni düzenlendi. Törene, 15 Temmuz Şehitleri eşleri Asalet Aran, Kamile Öner, Aysel Büyükcengiz, Şule Yılmaz ve Gaziler Ayhan Alatunç ile İbrahim Sağlık da katıldı. Kurdele kesimi sonrası vatandaşlar sergideki eserleri Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’le birlikte gezerek 15 Temmuz'da yaşananları hem İranlı Sanatçı Reza Hemmatirad’ın çizgileriyle hem de özel olarak hazırlanan darbe gecesine ait yaşananların dakika dakika yer aldığı çizelgeyle bir kez daha görmüş oldu. Darbe girişimine ait sahneleri çizgileriyle anlatan sanatçı, eserlerinde şehit ve gazileri de unutmadı. 64 eserin yer aldığı sergide Pendikli Sabri Ünal gibi gazilerin resimleri de yer aldı.

Ezgileriyle mest etti

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programlarının ilk gün etkinlikleri Eşref Ziya konseriyle tamamlanmış oldu. Sanatçı, beraberindeki müzisyen arkadaşlarıyla birlikte popüler ezgilerinin yanı sıra hain darbe girişimine yönelik yazdığı parçaları da seslendirdi. Sesi ve ezgileriyle dinleyenleri mest eden sanatçıya Pendiklilerin de telefon ışıklarıyla eşlik etmesi meydandaki atmosferi dikkat çekici bir hale getirdi.

Ana Sayfa Tüm Haberler