Pendik’in Köyler bölgesinde yetişen ürünlerin üreticiden tüketiciye aracısız satılacağı Doğal Pazar, Kurtdoğmuş Köyü yolunda hizmete girdi.

Pendik’in Köyler bölgesinde yetişen ürünlerin  üreticiden tüketiciye aracısız satılacağı Doğal Pazar, Kurtdoğmuş Köyü yolunda hizmete girdi.  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, haftada üç gün kurulacak pazardan “Hayırlı olsun” dileğiyle ilk alışverişi yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin  Pendik Belediyesi desteğinde hayata geçirdiği Doğal Pazar, Pendik’in köyler bölgesinde yaşayan  üreticileri tüketiciyle buluşturmaya başladı.  Kurtoğmuş Köyü yolu üzerinde  yer alan pazarda  ürünlerin satışı için 30 işyeri kuruldu.   Burada yaklaşık 150 üretici dönüşümlü olarak sebze, meyve, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi tarımsal gıdaların ilk  elden  satışını yapacak. Sofralarında doğal  ve taze ürünler bulundurmak isteyen vatandaşlar, Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri  açılacak pazardan alışveriş yapabilecek.

Başkan Şahin Doğal Pazar’ı gezdi

Doğal Pazar’ın hizmete girmesi dolayısıyla Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve AK Parti İlçe Başkanı Rüstem Kabil’le birlikte Pazar alanını gezen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, tezgahlardan alışveriş yaptı. Başkan Şahin, belediye tarafından ücretsiz ulaşım imkanı da sağlandığını belirterek tüm vatandaşları  kentin yanıbaşında  kurulan bu pazardan  taze ve doğal köy ürünleri satın almaya davet etti.  Doğal pazarda tezgah açan köylüler de taze ürünleri aracısız olarak satma şansına kavuştuklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Haftada üç gün ücretsiz servis var  

 Pazar alanına ulaşım için Pendik Belediyesi tarafından ücretsiz  servis imkanı bulunuyor. Servisler, pazarın açık olduğu günler  09.00-15.00 saatleri arasında saat başı İDO iskele önü, Tavşantepe Metro ve Viaport önünden hareket edecek. Ayrıca İETT Genel Müdürlüğü tarafından 132 D sefer sayılı otobüs de pazara yönlendirildi.

İBB’nin ilk büyük Doğal Pazar Projesi

İstanbul’da tarımsal üretimi desteklemek, tüketicilerin de  yakınlarında üretilen köy ürünlerinden  faydalanmalarını sağlamak amacıyla “Doğal Pazar” Projesi geliştiren İBB,  bunu  ilk olarak Pendik’teki köyler bölgesinde  hayata geçirdi. Muhtarlıklar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü,  pazarda  30 işyerini üreticilerin hizmetine sundu.  İyi tarımın teşvik edileceği proje kapsamında ucuz ve taze ürünlerin satışını sağlamak ve gereken denetimleri yapabilmek üzere bir yapı da oluşturulacak.  

Ana Sayfa Tüm Haberler