Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'den Pendik Belediyesi standına ziyaret

Geleceğin akıllı binalarının ve akıllı şehirlerinin tartışıldığı Smart Future Expo Zirve ve Fuarı,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla açıldı.  İstanbul Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuar, dijital dönüşüm çözümleri sunan şirketleri, kamu kurumları yetkililerini, sanayicileri, iş dünyası temsilcilerini, yerel yöneticileri, inşaat sektörü temsilcilerini bir araya getiriyor.

“Araştırma, geliştirme ve inovasyonun gücünden faydalanmak zorundayız”

Fuarın ülkenin ve yeni nesillerin yarınlarına umut olacak fikirleri de beraberinde getireceğine inancını dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü araştırma, geliştirme ve inavosyonun üretim sektörünün artık hep gündeminde yer aldığını belirtti. Bu kavramların çağımızın ve geleceğimizin anahtar kavramları olarak karşımızda durduğunu dile getiren Bakan Özlü, “Bu kavramların değerini tam olarak bilmeden bir yere varmamız mümkün değil. Katma değeri yüksek ürünler üretmek, yüksek teknolojili ürünler ihraç etmek, büyümek ve gelişmek istiyorsak araştırma, geliştirme ve inovasyonun gücünden faydalanmak zorundayız. Ülkemizin katma değeri yüksek ürünler üretmesi bakanlığımızın ekonomik üretiminin en vazgeçilmez öncelikleri arasındadır.”dedi.

“Şehri insan hayatını kolaylaştıran bir yapıya dönüştürmemiz lazım”

Açılışta konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, herkesin yeşillikler ve büyük alanlar içerisinde küçük, tek katlı yapılardan oluşmuş şehir tasavvur ettiğini belirterek,  hayatın gerçeğinin ise gün içerisinde evi ile iş yeri arasında koşturan insanların, yoğun yaşam biçimlerine göre tasarlanan büyük yapıların, sosyal donatıların, sosyal mekânların, ulaşımın ön plana çıktığı bir tablo olduğunu söyledi. Bu durumun insanın tabiatına, fıtratına ve sağlığına aykırı olduğunu belirten Başkan Şahin, “Madem hayatın akışı içerisinde bugün teknolojiye ve işe odaklı şehirlerde yaşıyoruz, o zaman şehri insan hayatını kolaylaştıran, insanın hayatında katma değer oluşturan bir yapıya dönüştürmemiz lazım."dedi.

Bakan Özlü, Başkan Şahin’i tebrik etti

Akıllı şehircilik alanında öncü ve örnek projeler gerçekleştiren Pendik Belediyesi fuarda stant açarak kendisine yer buldu. 3 boyutlu şehir tasarımı olan C3PO projesinin ve yerli işletim sistemi Pardus’un tanıtımının yapıldığı stantı ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,  yapılan çalışmaları inceledi.  Belediye Başkanı Şahin, başta C3PO projesi olmak üzere belediyenin başlıca çalışmalarını Bakan Özlü’ye anlattı. Stantı ilgiyle takip eden Faruk Özlü çalışmalarından dolayı Başkan Şahin’i tebrik etti. 

Ana Sayfa Tüm Haberler