Pendik sanata doydu...

 

İstanbul’dan Makedonya’ya, Fransa’dan Karadağ’a kadar onlarca sanatçının yer aldığı ‘Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’, iki hafta boyunca Pendiklileri hem sanatsal hem de görsel bir ziyafet sundu. Açık hava sinemasının da kurulduğu organizasyonu değerlendiren Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, organizasyonun kendisini tekrar etmeyen bir yapıya sahip olduğunu hatırlatarak; “Önümüzdeki yıl çok daha renkli bir organizasyona imza atacağız” dedi.

İstanbul’dan Makedonya’ya, Fransa’dan Karadağ’a kadar onlarca sanatçının yer aldığı ‘Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’ iki hafta boyunca Pendiklilere ve İstanbullulara müthiş bir sanat ziyafeti sundu. Pendik Gösteri Merkezi’nde (Sahil çadırı) gerçekleştirilen organizasyona katılan sanatçılar, eserleri kadar ilginç hayat hikayeleri ile de dikkat çektiler. Minyatürden ipek dokumaya, Tesbih’ten seramiğe kadar farklı sanat dallarındaki sanatçıların kimi kilim dokuma aşkının Bosna Savaşı’nda zirve yaptığını kimi de intihar eden anne ve babasının ardından kendisini tamamen sanata verdiğini söyledi. İşte organizasyona katılan sanatçılardan bazıları…

Akdeniz’in en büyük gemi koleksiyonuna sahip

‘Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’ organizasyonuna katılan Hırvat Sanatçı İgor Hajdarhodzic, içeriğini sır gibi sakladığı özel hamuru ile eski dönemlere ait gemilerin maketini yapıyor.

Pendik Belediyesi, düzenlediği ‘Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’ organizasyonu ile yerli ve yabancı onlarca zanaatkara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sahildeki Gösteri Merkezi’nde özel olarak hazırlanan çadırda, minyatürden ipek dokumaya, Tesbih’ten seramiğe kadar farklı sanat dallarındaki stantları görmek mümkün. İşte bunlardan biride,Akdeniz’in en büyük eski maket gemi koleksiyonuna sahip Hırvat Sanatçı İgor Hajdarhodzic’nın standı. 50 yaşındaki İgor, tam 25 yıldır özel olarak hazırladığı hamurdan eski dönemlere ait gemilerin maketlerini yapıyor.

Suda bozulmuyor, günlerce kalabiliyor.

Hırvastistan’da icra ettiği sanatla ilgili bir de okul açan İgor Hajdarhodzic, çocuklara maket hazırgemi yapmayı öğretiyor. Kullandığı özel hamur sayesinde maket gemilerin su üzerinde yüzebildiğini be günlerce bozulmadan kalabildiğini belirten Hajdarhodzic, bugüne kadar onlarca ülkeyi gezdiğini ancak en büyük ilgiyi Pendik’te gördüğünü de sözlerine ekliyor.

‘Damal Bebekleri’ni dünyaya taşıyor

‘Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’na katılan bir diğer sanatçı Fidan Atmaca, imal ettiği Damal bebeklerin dünyayla buluşmasını sağlıyor. Oğuz Türkleri’nin geleneksel giysisi olan ‘Saya’ kıyafetlerini oyuncak bebeklere giydiriyor. Fidan Atmaca; “Artık yaşadığım bölgede gençler bu kıyafetleri giymiyor. Amacım geleneksel kültürümüzü yaşatmak” diyor.

Ardahan’ın Damal ilçesinden Pendik’e gelerek, ‘Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’na katılan 65 yaşındaki Fidan Atmaca, imal ettiği ‘Damal Bebekleri’nin dünyayla buluşmasını sağlıyor. Oğuz Türkleri’nin geleneksel giysisi olan ‘Saya’ kıyafetlerini oyuncak bebeklere giydiren Fidan Atmaca, 35 yıldır bu işi yaptığını belirterek; “Artık yaşadığım bölgede gençler bu kıyafetleri giymiyor. Amacım geleneksel kültürümüzü yaşatmak” diyor. Velilere de seslenen Fidan Atmaca; “Çocuklarına Barbie bebek yerine kültürümüzü temsil eden Damal bebek alsınlar” şeklinde konuştu.

‘Kilim Aşkı’ savaşta zirve yaptı

‘Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’ organizasyonuna katılan Boşnak Sanatçı Amila Smajoviç, 90’lı yıllardaki Bosna Savaşı’nda tek bir kilim üretemediğini ancak; ‘Kilim Dokuma Aşkı’nın zirve yaptığını belirterek; “Savaşa tepkimi, sonraki yıllarda ürettiğim kilimlerle gösterdim.”dedi.

Bugüne kadar onlarca sergiye katılarak Bosna-Hersek’teki atölyesinde ürettiği kilimleri sergileyen ve büyük beğeni toplayan 45 yaşındaki Amila Smajoviç, çarpıcı hayat hikayesiyle de dikkat çekiyor. Bir sanatçının eser icra edebilmesi için yaşadığı çevrenin çok önemli olduğunu belirten ve 90’lı yıllardaki Bosna Savaşı’nı hatırlatan Smajoviç; “Savaş yılları çok sıkıntılıydı. O yıllarda kilim üretemedim ama içimdeki kilim dokuma aşkı zirve yaptı” dedi. Bir çok ülke gezen ve özellikle camilerdeki kilimlerin motiflerini inceleyen Smajoviç’in eserlerine önemli devlet adamları ve sanatçılar da talip olmuş. Bunlardan en önemlileri de İran’ın eski Cumhurbaşkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani olmuş.

Başkan Şahin; “Dopdolu bir iki hafta geçirdik”

İki hafta süren organizasyonla ilgili değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Pendik’te hayatın sanat ve kültürle bütünleştiğini ifade ederek sadece Pendiklilerin değil, tüm İstanbulluları düzenlenen organizasyona katıldığını söyledi. Bu yıl 12.si düzenlenen organizasyonun her yıl değişik formatta yapıldığını, bir öncekini tekrar etmeyen bir yapısı bulunduğunu hatırlatan Başkan Şahin; “Her yıl daha da güzelleşen, yeniliklerin olduğu Pendik Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nı, Pendik’e yakışır bir şekilde düzenlemekten büyük onur duyuyoruz” dedi. Pendik Belediyesinin bugüne kadar tüm sanat ‘hareketlerine’ somut destek verdiğini yineleyen Şahin; “Geleneksel sanatlarımızın en nadide örneklerinden sayılabilecek çok özgün çalışmaları sergide gördük. Sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Katılmalarından dolayı sanatseverlere de çok teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

Şekip Avdagiç; “En büyük desteği Pendik’ten görüyoruz”

Organizasyonun açılış gününde Pendik’e gelen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avgadiç ise, İstanbul 2010 etkinliklerine en fazla desteği Pendik Belediyesinden gördüklerini belirtti ve; “Toplam 39 ilçede bu tip organizasyonları başlattık. Fakat bu ilçeler içerisinde en verimli olarak çalıştığımız belediye, Pendik Belediyesi oldu. İki haftalık mükemmel bir organizasyon hazırlandı.”şeklinde konuştu. Pendik’in kendisi için ayrı bir önemini bulunduğunu, yıllarca burada yaşadığını ifade eden Avgadiç; “Her türlü desteği aldığımız Pendik’te böylesine başarılı bir kültür organizasyonunda bulunmaktan ve faaliyetlere katkı veriyor olmak benim için gurur kaynağı.”dedi.

“İstanbul’un dört yüzü” adlı fotoğraf sergisini ilçe protokolü ile gezen Başkan Salih Kenan Şahin, sanatı ‘sokağa taşımaya’ devam edeceklerini söyledi.

Pendikliler, sanatsal etkinliklerin yanı sıra özel olarak hazırlanan açık hava sinemasında vizyon filmlerini izlemenin keyfin çıkardılar.

Ana Sayfa Tüm Haberler