Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver Pendik’te anıldıKlasik Türk İslam sanatlarının Türkiye’de yaygınlaşmasında büyük hizmetleri olan ve “Hayatta her türlü hırsımı yendim, öğrenme hırsımı yenemedim” sözleriyle tanınan Tıp tarihçisi Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver, Pendik Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı.

Türk bilim ve kültür tarihinin önemli simalarından “Kültür Adamı” olarak nitelendirilen Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver için Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde moderatörlüğünü Sadık Yalsızuçanlar’ın yaptığı bir anma programı düzenlendi. Konuşmacılar Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu ve Yazar Mehmet Nuri Yardım, Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver’in hayatı, eserleri ve fikirleri hakkında konuklara bilgi verdi. Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Kenan Şahin, merhum Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver’in tıp alanında yetişmiş oldukça iyi bir hekim olduğunu ifade ederek, “Ümit ediyorum merhum gibi zatlar yetiştirmek milletimize nasip olur. Bunun yolu Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver gibileri tanımaktan geçiyor.”dedi.


1500 el yazmasına sahipti

İlk konuşmacı Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver ile baba oğul gibi olduklarını belirterek, kendisinin 1500 el yazması defterinin bulunduğunu söyledi. Merhumun yazmaya, not almaya büyük önem verdiğini dile getiren Prof. Dr. Sayar, “Bu kadar el yazması defteri kendisine sorduğumda ‘Selçuklulardan bugüne tüm el yazması defterlere sahip olsaydık bugün batıya karşı çok daha güçlü olurduk’ derdi. Bu cevap beni çok etkilemiştir.”dedi. Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu da yine Prof. Ünver’in her gördüğünü, her öğrendiğini not aldığını ifade ederek, “Rahmetli çok yazar, not alırdı. Çünkü her zaman vücudun insana bir gün nankörlük yapacağını (Yaşlanacağını), bunun yanında aklın da ihanet edebileceğini (Bunama gibi) söylerdi.” bilgisini verdi.


“Evde peynir, ekmek yer, konuklarını lüks restorana götürürdü”

Son konuşmacı Mehmet Nuri Yardım da merhumun özelliklerini anlatarak, “24 saat çalışır, onlarca profesörün yapmaya çalıştığı işleri tek başına bitirmeye çalışırdı.”dedi. Konuşmasında Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver ile ilgili bir hatırayı da anlatan Mehmet Nuri Yardım, merhumun Türk mutfağını tanıtmak için konuklarını lüks restoranlara götürdüğünü, buna karşın yemeğe fazla vakit ayırmamak için odasından çıkmadan zeytin, peynir ve ekmek yediğini ifade etti. Moderatör Sadık Yalsızuçanlar da Merhum Prof. Dr. Ünver’in her zaman “Hayatta her türlü hırsımı yendim, öğrenme hırsımı yenemedim” dediğini dile getirerek gençlere örnek olduğunu söyledi.

 

II Mahmud’un okçu olduğunu el yazması defterden öğrendi

Programda, el yazması eserlerin korunmasında daha hassas olunmasını gerektiğini belirten Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu, sık sık eskici pazarlarına giderek eski dönemlere ait belge ve kitap topladığını söyledi. Kendisini “Ben çöpçülerin koruyucusuyum” olarak nitelendirenProf. Dr. Kuşoğlu, Kadıköy’de eskici pazarında bulduğu eski bir el yazması sayesinde II. Mahmud’un iyi bir okçu olduğunu öğrendiğini belirtti.

 

Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver kimdir?

1898’de İstanbul'da doğdu. Medresetü'l-Hattatin'de tezhip ve ebru öğrendi. Türk süslemesi minyatür sanatı ile uğraştı.Darülfünun Tıp Fakültesi'ni bitirdi (1920). Paris Tıp Fakültesi'nde iç hastalıkları uzmanlıklarını tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü'nü kurdu,Güzel Sanatlar Akademisihocalığı yaptı. 1933 senesinde Üniversite Tıp Tarihi Enstitüsü direktörü oldu. 1938'de profesör, 1954'de ordinaryus profesör oldu. 1967'deCerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Tıp Tarihi ve Deontoloji kürsüsünü kurdu. Romanya, Yugoslavya, Yunanistan, Fransa, İsviçre, italya,Almanya, Avusturya, Mısır, Irak, İran, Amerika, Roma ve Hollanda'da inceleme gezilerinde bulundu. (1929-1969) Topkapı Sarayı Müzesi'nde 500 yıllık nakışhaneyi yeniden kurarak öğrenci yetiştirdi. 1973'de emekli oldu, 1986'da vefat etti.Arapça,Farsça,Fransızcabiliyor;neyüflüyor; aynı zamanda ressam, minyatürcü, tezyinatçı, ve hattattı.Türk kültürününbütün yönleriyle ilgileniyordu.

Ana Sayfa Tüm Haberler