Köklerimizle bağımızı korumamız lazım

Doğu Mahallesinde bulunan Bingöl Elmalı Köyü Derneğini ziyaret Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, bu tür derneklerin insanların kökleriyle bağlarını güçlendirdiğini belirterek, “Bizi biz yapan değerleri korumaz, ona sahip çıkmazsak köklerinden kopmuş ağaç gibi kururuz” dedi.

Pendik’te bulunan çok sayıda hemşeri derneğinin toplantılarına ve etkinliklerine katılan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Türkiye’nin dört bir köşesinin rengini yaşatan Pendiklilerle buluşuyor.  Pendik KAS-DER’in davetinde Kastamonulu, Refahiye Kazören Köyü Derneğinin Dostluk ve Kaynaşma Gecesinde Erzincanlılarla bir araya gelen Başkan Şahin, Fatih Mahallesi’nde Çankırı Aşağı Dede Köyü Derneği'nin düzenlediği Yaren Gecesi'ne de eşlik etti. Sık sık Pendik’te faaliyet gösteren dernekleri ziyaret de eden Başkan Şahin, ÖYDER Kırşehirliler Derneği ve Doğu Mahallesi’nde bulunan Bingöl Elmalı Köyü Derneğinin konuğu oldu.

İlçede faaliyet gösteren derneklerin güzel gayretlerini desteklerini belirten Başkan Kenan Şahin,   “Dünyanın gidişatı ne yazık ki gelecek nesiller açısından tamamen maddiyata dayalı bir anlayışa dönüştü. Köklere, değerlere olan bağlılık azalıyor. Metropol yaşamı içinde batı yaşamının kötü taklidini yapıyoruz. Değerlerimizle buluşmak hepimizin sorumluluğudur.  Apartmanda cenaze olsa, komşuların haberi olmuyor, cenaze yalnız kalıyor”  dedi.  İnsanların dost biriktirmesi gerektiğini belirten Başkan Şahin, şunları söyledi: “Evde oturarak dost kazanılmaz. Ortak değerleri paylaşan insanlar bir araya gelince daha kolay dost ediniliyor. Köklerimizle bağlarımızı güçlendirmemiz lazım. Derneklerin asıl görevi, bizi biz yapan değerleri önce tanımak, sonra kendi nesillerine ve şehre tanıtmaktır. O zaman köklerimizle, bizi biz yapan değerlerle buluşacağız. Köklerimiz de sağlamlaşıp, meyve verecek.”

Farklılıklarımızı kavga vesilesi için kullandılar

Bingöl Elmalı Köyü Derneği’nde yaptığı konuşmada insanların farklılıklarının geçmişten günümüze farklı şekillerde birbirlerine düşman edilmek için  kullanıldığını söyleyen Başkan Şahin,  “Farklılığımızı birbirimizle tanışmak ve kaynaşmak yerine kavga vesilesi yapmak isteyenlerin tezgahına düştük. Bütün bunları bugün aşma noktasındayız.  Bu konuda aklımızı başımıza alıp, suçlu aramak yerine kendi eksiğimizi arayıp, onu düzeltmeye çalışacağız. Herkes, bu konuda ben ne yapabilirim diye bakacak. Sadece bir araya gelmek yetmez,  içini ilim irfanla doldurmak gerekir. Biz bu konuda çalışma yaparken, bunu yapan derneklere de destek olduk.  Eskiden böyle mekanlarda insanları bir araya getirmek mümkün değildi, böyle güzel bir mekanda bizleri bir araya getirdiği için derneğinize teşekkür ediyorum.” dedi. Başkan Şahin, Pendik’te faaliyet gösteren hemşeri derneklerinin ilçenin kültürel hayatını zenginleştirdiğini belirterek, her zaman desteklemek gayreti içinde olduklarını sözlerine ekledi. 

Ana Sayfa Tüm Haberler