Pendikli Yanyalılar’dan bir ilk

Lozan Mübadele Antlaşması’nın 91. Yıldönümü, Pendikli Yanyalıları bir araya getirdi. Yeni kurdukları derneklerinin ilk etkinliğini gerçekleştiren Yanyalıların düzenlediği sempozyuma katılan Başkan Kenan Şahin,  bugünkü Pendik’in Cumhuriyet döneminde mübadele ile gelen Yanyalılar tarafından kurulduğunu söyledi.   

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi sonucu Yanya’dan gelerek Pendik’e yerleşen  ailelerin çocukları ve torunları, ilk kez  dernek çatısı altında bir araya geldi. 10 Ocak 2014 tarihinde kurulan dermeklerinin ilanını, Lozan Mübadele Antlaşması’nın 91. Yıldönümü’nde yapan Yanyalılar, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in de katıldığı sempozyum ve anma  gününde duygusal anlar yaşadılar.                

Cumhuriyet dönemi Pendik’ini Yanyalılar kurdu

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  mübadele ile gelen Yanyalıların Pendik’e çok büyük katkıları olduğunu belirterek, “1924 yılında Rumlardan boşalan Pendik’e mübadele ile gelen Yanyalılar, Cumhuriyet dönemi Pendik’inin kuruluşunu yapmışlar, Türkleştirmişler ve Müslümanlaştırmışlardır.  Pendik’e katkıları çok büyüktür. Pendik’in ilk muhtarı ve belediye başkanı da Yanyalıdır. Bu derneğin kuruluşu biraz geç oldu. Ama yine de başarılı çalışmalar yapacağına inanıyorum..  Bu derneğin amaçlarından birinin de Yanya ile Pendik’i kardeş şehir yapmak olduğunu öğrendim. Neden olmasın? Pendik Belediyesinin Balkanlarda  kardeş şehirleri var . Biz de bu konuda her türlü katkıyı veririz” dedi. Konuşmasının sonunda Başkan Şahin’e,  Pendik Yanyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Münir Erbent tarafından teşekkür plaketi verildi.

Yanya doğumlu tek mübadil

Derneğin gecesinin onur konuğu ise, katılanların içinde Yanya’da doğmuş tek kişi olan Fethiye Dökmen’di. Mübadeleyi temsil eden Yanya doğumlu Fethiye Dökmen, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’le de bir araya geldi. Geceye, Pendik Kaymakamı Osman Tunç,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Rüstem Kabil, Pendik’teki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Pendik’te yaşayan mübadil kökenli Yanyalı, Selanikli, Dramalı ve Giritlerin çocukları ile torunları katıldı. Duygusal anların yaşandığı gecede yıllardır bir araya gelmeyen kişiler buluştu.

Kardeş şehir için Yanya gezisi

Sempozyumda ise sanat tarihçisi Dr. Neval Konuk, ikinci kuşak Yanya Mübadili araştırmacı yazar Fazıl Bülent Kocamemi, ikinci kuşak Yanya mübadili tarihçi Metin Hasırcı ve gazeteci İskender Özsoy konuşmacı olarak katıldı. Sempozyumdan önce Yanya  resimlerinden oluşan bir fotoğraf sergisi de açıldı.  Denek, bundan sonra tanışma yemeği ve Pendik’le kardeş şehir konusunda çalışma yapmak üzere Yanya ziyareti planlıyor.

Ana Sayfa Tüm Haberler