Potada destan yazdılar

3 yıl önce ekonomik sorunlarla boğuşurken Pendik Belediyesinin desteğiyle başarıdan başarıya koşmaya başlayan Anadolu Yakası Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımı, Engelliler Tekerlekli Sandalye 1. Basketbol Ligi’nde ilk iki takım arasında yer alarak Süper Lig’e yükseldi.

Şampiyonluk şansını son maça kadar sürdüren Pendik Belediyesi Anadolu Yakası Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımı, son maçında Bursa Osmangazi Belediyesini 76-53 gibi 23 sayı farkla yendi. Bu sonuçla Süper Lig’e yükselen Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımı, 2.’lik kupasını Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu As Başkanı Ali Duran Karakaya’dan aldı. Pendik’i başarıyla temsil eden takım, Süper Lig’e çıkmanın yanında 2.lik kupasını ve 20 bin TL para ödülünü de almaya hak kazandı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin takımın yöneticileri ve takım antrenörü Selim Savaş Akarsu öncülüğünde tüm takımı önemli başarıları için tebrik ederken, seneye Süper Lig’de şampiyonluk veya Avrupa kupalarına katılma sözü de aldı. Pendiklilerin yoğun tezahüratları altında kupayı kaldıran takım, kolektif uyumu ve kadrosu ile Süper Lig’de de başa oynayacağını şimdiden gösterdi.  

Şampiyonluk kıl payı kaçtı

Son maça kadar şampiyonluk iddiasını sürdüren Pendik Belediyesi Engelli Basketbol Takımı, bir yandan Ankara’da oynanan Yenişehir-Büyükşehir maçından haber bekledi. 1. Ligde 1. Sıradaki Yeni Mahalle ve 3. Sıradaki Ankara Büyükşehir’in karşı karşıya geldiği diğer maçta Yenimahalle’nin maçı kaybetmesi durumunda şampiyon Pendik Belediyesi Takımı olacaktı. Yenimahalle maçı normal sürelerde beraberlikle sonuçlanırken, uzatmalara kalması Pendik Belediyesi’ni umutlandırdı. Ancak uzatmalar sonunda Ankara Büyükşehir’i 3 sayı farkla yenerek şampiyonluğu göğüsleyen Yenimahalle oldu.

Pendik Belediyesinin desteği büyük

Ali Duran Karakaya (Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu As Başkanı): Bu yıl 1. Lig’de, Engelli Basketbol Süper Lig’e çıkmak için kıyasıya bir çekişme yaşandı. Son maça kadar 1. ve 2.’nin kim olacağı belli değildi. Süper Lig, 1. Lig ve Bölgesel Lig olarak dünyanın en iyi tekerlekli sandalye basketbol ligi çekişmesi Türkiye’de yaşanıyor. Türkiye Engelli Basketbol Milli Takımımız, özel turnuvada Almanya, Japonya ve Amerika’yı yenerek şampiyon oldu. Engelli basketbolundaki çıtamız yüksek. Pendik Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı da, 1. Lig’deki kıyasıya çekişen iki takımından biri oldu. Bu takımın başarısında Pendik Belediyesinin ve Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in maddi manevi büyük katkısı aşikar. Başkan Şahin’i spora, sosyal sorumluluk projelerine ve engelli basketboluna gösterdiği büyük destekten ötürü kutluyorum. Pendik Belediyesi Engelli Basketbol Takımı’na Süper Lig’de başarılar diliyorum. Umarım önümüzdeki yıllarda da bu başarıyı gösterir ve Avrupa kupalarına da katılarak Pendik’i ve ülkemizi başarıyla temsil eder.

Selim Savaş Akarsu (Pendik Belediyesi Engelli Basketbol Takımı Antrenörü): Bu sezon 1. Lig’de şampiyonluk için büyük çekişme yaşandı. Bu çekişmenin bir ayağı da biz olduk. Büyük iş başardık ve artık Süper Lig’deyiz. Hedefimiz Şampiyonluk ve Avrupa kupaları. Bu başarıda emeği geçen Başta Sayın Başkan Kenan Şahin olmak üzere tüm yöneticilerimize teşekkür ederken, oyuncularımızı canı gönülden kutluyorum. Hedefimiz şampiyonluktu fakat hakem hataları kurbanı olduğumuzu belirtebilirim. Yine de son maça kadar şampiyonluk mücadelesi verdik. Hatta 1. Lig şampiyonu Ankara Yenimahalle’nin Ankara Büyükşehir’le oynadığı maç berabere biterek uzatmalara gitti. Yenimahalle kaybetseydi averaj üstünlüğüyle şampiyon olacaktık. İnşallah önümüzdeki sezon, takımımızı birkaç oyuncu takviyesiyle Süper Lig’de şampiyonluk mücadelesi vereceğiz. Bizi destekleyen Pendiklilere teşekkür ediyorum.

Zeki Karateke (Pendik Belediyesi Engelli Basketbol Takım Kaptanı): 3 yıldır bu takımda mücadele ediyorum. Bu yıl harika bir sezon geçirdik. Pendik Belediyesinin destekleri, birlik beraberliğimiz, antrenörümüz, oyuncularımızın azmi başarımızın mimarı oldu. Önümüzdeki sezon Süper Lig’de de üst sıralara oynarız. Hedefimiz ilk 5 takım arasına girerek Avrupa kupalarına katılmak.

Servan Erdoğan (Pendik Belediyesi Engelli Basketbol Takımı Oyuncusu) Yapabileceğimizin en iyisini yaptığımızı düşünüyorum. Şampiyon olmayı hak ettik fakat 2. olduk. Artık Süper Lig’deyiz. 14 yıldır engelli basketbolu oyuncusuyum. Avrupa’da Fransa, İtalya, Belçika’da oradaki takımlarda da mücadele ettim. Şunu belirtmeliyim ki bu güne kadar gördüğüm en büyük desteği biz aldık. Pendik Belediyesinin ve takımımızın yöneticileri maddi, manevi bize kesintisiz bir destek verdi. Seneye Süper Lig’de daha çok mücadele edeceğiz. Bu desteğe karşı kupaları Pendik’e taşıyacağız.

Başar Koç (Pendik Belediyesi Engelli Basketbol Takımı Oyuncusu): Şampiyonluk şansımızı son maça kadar taşıdık. Şampiyon olamadık ama asıl hedefimize ulaştık. Artık Süper Lig’deyiz. Pendikliler bizi destekledikçe daha büyük başarılara imza atarız.

Gürkan Taş (Pendik Belediyesi Engelli Basketbol Takımı Oyuncusu) Takımın en genç oyuncusuyum. 15 yaşındayım. Başarımızın kaynağı iyi bir takım olmak. Bize inanan ve destek olan herkese teşekkür ediyorum. Süper Lig’de hedefimiz Galatasaray’ı yenip şampiyon olmak. Bireysel hedefim Milli Takım’da oynamak.

Ana Sayfa Tüm Haberler