YHT 5 Temmuz’da Pendik’te

Pendik Tren İstasyonu, 5 Temmuz’da  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ilk seferini gerçekleştirecek Yüksek Hızlı Tren’i karşılayacak.  Başbakan Erdoğan’ın Ankara’dan bineceği YHT  için tören, İstanbul’daki  son durağı olan Pendik’te yapılacak.

Açılışı daha önce sabotajlar nedeniyle iki kez ertelenen YHT seferleri için çalışmalar tamamlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 Temmuz Cumartesi  günü Ankara’dan bineceği YHT ile İstanbul’a gelecek. Seferlerin başlaması nedeniyle düzenlenecek tören, Yüksek Hızlı Tren’in son durağı olan Pendik’te yapılacak.  Ankara-İstanbul arasındaki yolculuğu 3 saate düşürecek olan YHT, Marmaray ile uyumlu çalışacak.

Yüksek Hızlı Tren çalışmaları kapsamında yenilenen Pendik İstasyonu da tamamlandı.  İstasyon, yeni yolcularına  5 Temmuz’dan itibaren kapılarını açıyor.  İstasyon, Marmaray ve hızlı tren projeleri kapsamında Haydarpaşa-Pendik arasındaki banliyö tren hattının yenileme çalışmaları nedeniyle  19 Haziran 2013’ten bu yana kapalıydı.

Ankara-İstanbul  3 saat

Ankara- İstanbul Hızlı Tren Projesi, mevcut hattan bağımsız 533 km uzunluğunda 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli ve sinyalli yeni çift hatlı hızlı demiryolu yapımını içeriyor. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul arası üç saate inecek. Bu güzergahtaki yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78’e çıkması hedefleniyor. Ankara- İstanbul Hızlı Tren Hattı, Marmaray ile bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak.Hattın 44 km'lik Gebze-Haydarpaşa kesimi Marmaray Projesi ile yüzeysel metroya dönüşeceğinden buradaki çalışmalar  Marmaray Projesi kapsamında yapılıyor.

Proje 10 ayrı bölümden oluşmakta;

Ankara-Sincan : 24 Km

Ankara-Hızlı Tren Garı

Sincan-Esenkent : 15 Km

Esenkent-Eskişehir : 206 Km

Eskişehir Gar geçişi: 2.679 m

Eskişehir-İnönü : 30 Km

İnönü-Vezirhan : 54 Km

Vezirhan-Köseköy : 104 Km

Köseköy-Gebze : 56 Km

Gebze-Haydarpaşa : 44 Km

Ana Sayfa Tüm Haberler