“1.000 yetim çocuğa destek veriyoruz”

A Haber’de katıldığı canlı yayın programında yetim çocuklar için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, belediye olarak 1.000 yetim çocuğa destek verdiklerini belirtti.

AHaber’de canlı yayın programına katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, yetim çocuklarla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. Yetimler konusunda belediye olarak uzun zamandan beri ciddi faaliyetler yürüttüklerini belirten Başkan Şahin, toplum içinde çok fazla sahip çıkılmayan yetim çocukların suça itilen, toplumla çatışan bireylere dönüşebileceğini vurgu yaptı. İlçede yetim çocuklara ait envanter oluşturduklarını dile getiren Başkan Şahin, şöyle devam etti: “İlçede 5 bin civarı yetim çocuk var. Bunlardan 1.000 yetim çocuğumuza destek veriyoruz. Geri kalan 4 bin çocuğumuza ise yakınları sahip çıkıyor. Bütün yetimler devletin himayesine gerek duymuyor.” dedi.

5 sevgi evimizde 25 çocuğumuz var

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının son zamanlarda takdire şayan çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Başkan Şahin, klasik çocuk yuvalarının çocuklar açısında gerçek sevgiyi yakalayacakları ortamları sağlayamadıklarını, bu nedenle sevgi evleri formülüyle sivil toplum ve bakanlık ortaklaşa apartmanlar, siteler içerisine evler oluşturmaya başladığını ifade etti. Belediye olarak 5 sevgi evine sahip olduklarını söyleyen Başkan Şahin: “Evlerin tefrişatlarını kendimiz yaptık. Tamamen kadınlardan oluşan Gönülver Derneğimiz var. Derneğimiz buraya hamilik yapıyor. Bütün giderleri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı karşılıyor. Uzmanlar eşliğinde desteklenen korunmaya muhtaç ilköğretim çağında 25 çocuğumuz var. Bunlar burada tamamen hayatın içindeler.” dedi.

Tenzile Erdoğan Konukevi’nde 60 kadar öğrenciyi barındırıyoruz

İki yıl önce inşa ettikleri 100 kişilik Tenzile Erdoğan Konukevi’ne sahip olduklarını ifade eden Başkan Şahin, ortaöğretim çağında 60 kadar öğrencinin belediyeye emanet olduğunu belirtti. Yine buradaki çalışmaları da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla beraber yürüttüklerini dile getiren Başkan Şahin: “Burada gönüllülerimizle beraber çalışıyoruz. Çok ciddi bir yük alıyorlar. Buradaki çocuklarımız sanatla, kültürle iç içeler. Kız öğrencilerimizin oluşturduğu voleybol takımımız Türkiye 2.si oldu. Bizdeki emanet çocuklar kendi çocuklarımızdan daha fazla sosyal aktiviteye katılıyorlar. Tiyatroya gidiyorlar; sinemalara, kültürel ve sanatsal etkinliklere katılıyorlar.” dedi.

“Toplumsal dayanışmamız daha yüksek olunca barış içinde olacağız”

Tenzile Erdoğan Sevgi Evi’nde kalan çocukların eksikliklerini daha fazla nasıl kapatırız, yaz mevsimini daha iyi nasıl değerlendiririz diye düşündüklerini belirten Başkan Şahin, Kanada’da bir sivil toplum kuruluşuyla işbirliği yaptıklarını söyledi. Başkan Şahin şöyle devam etti: “Kanada’dan 9 Müslüman üniversiteli kız öğrenci 6 haftalık bir program için geldiler. Ulaşım açısında destek olmak için THY sponsorumuz oldu. Tam bir el birliği organizasyonu oldu. Okulumuz sadece akademik dil okulu gibi değil. Hayatın içinde olan bir dil okulu. İşte tekne gezileri, tarih ve kültür gezileri yapıyorlar. Bizim bu sevgi eksiğini toplum olarak daha fazla inisiyatif olarak ele alırsak bu çocuklar da ilerde hayatlarında daha başarılı bireyler olacaktır. Ümit ediyorum ki toplumsal dayanışmamız daha yüksek olunca daha barış ve huzur içinde bir toplum olacağız.” dedi. 

Ana Sayfa Tüm Haberler