Köy pazarına akın

Pendik Belediyesinin Göçbeyli Köyü’nde hayata geçirdiği ‘Köy Pazarı’nın açılışı, çoşkulu bir kalabalıkla gerçekleştirildi.  Pendikliler, şehrin yanı başındaki köyde kurulan ve haftanın yedi günü hizmet verecek köy pazarında üreticilerden alışveriş yapma şansı buldular.

İstanbul’un seracılık merkezi olan Göçbeyli'de kurulan köy pazarının açılış törenine  AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik Kent Konseyi Başkanı Ayşenur Türkay, AK Parti Pendik İlçe Başkanı Turgay Kılıç, başkan yardımcıları, Göçbeyli Muhtarı Bilal Salbaşoğlu, belediye meclis üyeleri, Göçbeyli Köyü sakinleri ve çok sayıda Pendikli katıldı. Hem köy ekonomisine canlılık katacak, hem de kentlileri taze köy ürünleriyle birinci elden buluşturacak olan önemli projede, her gün taze tarım ürünleri pazarda satışa sunulacak. Göçbeyli Muhtarı Salbaşoğlu, gerçekleştirilen çalışma için tüm köy sakinleri adına teşekkürlerini sundu.

Köy ekonomisi canlanacak, taze ürün satılacak

Törende konuşan Dr. Kenan Şahin, benzersiz proje ile köy ekonomisi canlandırılırken, kaliteli üretim konusunda çıtayı yükseltmeyi, birinci elden üretici ve tüketiciyi buluşturarak uygun bir fiyatla herkesin taze ve doğal ürünlere ulaşabilmesini hedeflediklerini belirtti. Pendik ilçesinde yer alan Göçbeyli Köyü’nün, İstanbul’un seracılık anlamında merkezi olduğunu kaydeden Şahin, “Pendik sınırları içerisinde yer alan beş köyde nitelikli bir besicilik ve süt ürünleri üretimi de var. Bunların doğrudan şehirli tüketiciyle buluşması adına çok önemli. Amaç kaliteli ürün, güçlü tarımsal üretim ve ucuz fiyat. Bu projeyi diğer köylerimizde de geliştirerek hayata geçirmek istiyoruz” dedi. Şahin, projede emeği geçen Kent Konseyi’ne ve ilgili ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Ardından kürsüye gelen İstanbul Milletvekili Uçma, kendisinin de asli memleketi olan Ordu ili kökenli vatandaşların yoğunlukta olduğu Göçbeyli Köyü sakinlerine  "hayırlı olsun" dileklerini sundu. Uçma, Pendik Belediye Başkanı Şahin’e,  gerçekleştirilen örnek proje için teşekkür ederken, ilçe sınırları içerisinde yer alacak bir tarım meslek lisesi veya tarım yüksek okulu inşası için görüşmeler gerçekleştirmek istediği müjdesini verdi.

Benzersiz bir çalışma

Pendik Kent Konseyi’nin stratejik planında yer alan ‘Köy Pazarı’ projesini Pendik Belediyesinin hayata geçirmesinden oldukça memnun olduğunu dile getiren Kent Konseyi Başkanı Ayşenur Türkay ise, güzel ve benzersiz çalışmadan emeği geçen herkese teşekkür etti.Tören sonrası pazarda ürün satış reyonlarını gezen Milletvekili Uçma ve Başkan Şahin, reyonda yetiştirdikleri sebzeleri satan köylülerle uzun süre sohbet etti. Törende birçok katılımcı satış reyonlarından taze sebze ve süt alışverişi gerçekletirirken, tüm katılımcılara Pendik Belediyesi tarafından gözleme ve ayran ikram edildi.

Köy halkından teşekkür

Musa Oldu(Köylü-Tezgahtar): Pazar çalışması köyümüz sakinleri ve taze ürün almak isteyen insanlar için çok güzel bir çalışma oldu. Ürünlerimizi ilk elden alacak vatandaşlar için fiyatlarımız da gayet uygun. Emeği geçenlere, belediye başkanımıza, bugün burada açılışa gelen herkese teşekkürler.

Emrah Paşa Alisoğlu(Köylü-Tezgahtar): Ürettiğimizi ürünleri artık kendi köyümüzde, doğal ortamlarında taze taze satma imkanı bulduk. Tüm doğal beslenmek isteyenleri köyümüze bekliyoruz.

Nazmiye Dilemek(Köylü): Türkiye’nin en önemli sera alanlarından olan köyümüzde köy pazarı kurulması çok güzel oldu. Şehirli vatandaşlarımız için ürünlerimizi her gün burada sergileyip satacağız. Şimdiden açılışa olan ilgi bizi çok memnun etti. Pendik Belediyesine ve Başkanımız Kenan Şahin’e teşekkür ediyoruz.

Beyhan Vaiz(Köylü): Çok güzel bir çalışma oldu. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Pazarımızın ahşap tasarımı ve şıklığı köyümüze oldukça yakıştı.Tüm Pendiklileri pazarımıza ve köyümüze davet ediyoruz.

Ana Sayfa Tüm Haberler