2015 Bütçesi kabul edildi

Bütçesi her geçen yıl artış gösteren Pendik Belediyesi , 2015 yılına ait tahmini bütçesini  açıkladı. 405 milyon TL olarak belirlenen bütçe,  Belediye Meclisinde  kabul edildi. Böylece son beş yılda  bütçesini   165 milyon TL den 405 milyon liraya yükselterek 2.5 kat arttıran Pendik Belediyesi,   mali tablolardaki başarısıyla da dikkat çekiyor.

Bütçesini son beş yılda 2,5 kat büyüten Pendik Belediyesi, son açıklanan rakamlarda yüzde 40’lara varan yatırım oranları ile diğer ilçe belediyelerini neredeyse ikiye katladıHer geçen yıl bütçesi artış gösteren Pendik Belediyesi 2015 yılına ait tahmini bütçesini 405 milyon TL olarak belirledi. Belirlenen bütçe belediye meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi. Pendik Belediyesinin yıllardır süregelen yatırım odaklı planlama anlayışı 2015 yılı bütçesinde de göze çarpıyor. Yıllar itibari ile yatırımlar değerlendirildiğinde Pendik Belediyesinin ortalama yüzde 40’ların üzerinde bir bütçeleme anlayışına paralel bir performans ortaya koyduğu gözleniyor. Bu performansı ile Pendik Belediyesi, Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün Belediye Bütçeleri verilerine göre ilçe belediyelerinin ortalama yatırım oranlarını neredeyse ikiye katladığı görülüyor.

Yatırımda liderliği bırakmıyor

Yatırım odaklı hazırladığı bütçe performansıyla Türkiye genelinde ilçelerin bir hayli üstünde yer alan ve il ortalamasını da geçen Pendik Belediyesi, büyükşehir belediyeleri ile yarışır duruma geldi.  En son açıklanan 2013 yılı verilerine bakıldığında Pendik Belediyesinin yatırımları bütçenin yüzde 39’unu oluştururken; ilçe belediyeleri ortalamasında yüzde 28; il belediyelerinde yüzde 31; büyükşehir belediyelerinde ise bu oran yüzde 46 olarak gerçekleşti.

Personel gideri sadece yüzde 13

Pendik Belediyesi, kaynaklarını doğru hazırlayarak oluşturduğu bütçe performansını personel giderleri konusunda da gösteriyor. Genel bütçeleme hesaplarında daha önce ortalama yüzde 20’ler düzeyinde gerçekleşen personel giderleri,  hizmet kalitesinden ödün vermeden son yıllarda yüzde 13’lere çekildi.  Personel giderlerinden geri kalan oranın ise yatırımlara kaydırıldığı görülüyor. Yine Muhasebat Genel Müdürlüğü verileri incelendiğinde Pendik Belediyesinde personel giderleri yüzde 13 iken Büyükşehir Belediyesinde yüzde 9, il belediyelerinde yüzde 18, ilçe belediyelerinde ise yüzde 19 olarak gerçekleşiyor.

Ana Sayfa Tüm Haberler