Kardeş şehirli iki isme fahri hemşerilik

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Macaristan’ın Kispest Belediyesi ile imzalanan kardeş şehir protokolünde büyük emeği geçen Belediye Başkan Danışmanı Dr. Peter Bernat ile Program Raportörü İstvan Szilagyi’e düzenlenen törenle Pendik’in fahri hemşerilik beratını verdi. 

Belediye Meclisi tarafından alınan karar uyarınca Pendik Belediyesi ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin Kispest Belediyesi  arasında  2009 yılından bu yana sürdürülen kardeş şehir protokolü, iki şehir arasında oldukça önemli bağlar kurdu. Bugüne kadar birçok ziyaret, öğrenci değişim programları ve iş adamları buluşmaları gerçekleştirildi. Özellikle öğrenci değişim programları ile yurt dışına çıkma imkanı bulan öğrenciler, iki ülke arasında kardeşliği pekiştirdi, dostluklar edindi ve yurt dışı tecrübesi kazandı. Pendik’te okuyan 80 başarılı öğrenci Macaristan’ı, Kispest’te okuyan 76 başarılı öğrenci Türkiye’yi görme imkanı buldu. Gerçekleştirilen başarılı kardeş şehir protokolünde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Belediye Meclisi’nden  fahri hemşerilik kararı  

Pendik Belediye Meclisi, kardeş şehir protokolünde büyük emeği geçen Kispest Belediyesi’nden Belediye Başkan Danışmanı Dr. Peter Bernat ve Kardeş Şehir Gençlik Programı Raportörü İstvan Szilagyi’ye, Pendik fahri hemşehriliği verilmesi kararı aldı.

Bu amaçla 21-24 Kasım tarihleri arasında Pendik’e ziyarete gelen Kispest Belediye heyetini Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, başkan yardımcıları Cevat Yaman, Rüstem Kabil, Ramazan Öztürk ve İzzet Öztop, Pendik Belediye meclisi üyeleri, başkan danışmanı Cihat Aslanoğlu ve Dış ilişkiler Müdürü Kemal Kaya Pendik Belediyesi Meclis Salonu’nda karşıladı.  Kispest heyetinde Başkan Yardımcısı Csaba Kertesz, Belediye Başkan Danışmanı Peter Bernat, Meclis Üyesi Attila Varga, İstvan Szilagy ve Kispest’ten Gazeteci Mehmet Başaran vardı.

Şahin, “Bernat ve Szilagyiyi fahri hemşehrimiz olmalarından dolayı tebrik ediyorum”

Fahri hemşehrilik beratı töreninde konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik ve Kispest belediyelerinin kardeş şehir açısından örnek ilişkiler gerçekleştirdiğini belirterek, “İki belediye arasında gerçekleştirilen bu ilişkiler diğer belediyeler ve kurumlar için güzel bir altyapı oluşturdu. İki ülke ve iki şehir arasındaki bu ilişkileri daha iyiye götürmek adına Kispest Belediye Başkanı Sayın Peter Gajda ve şahsım çok ciddi bir irade ortaya koyuyoruz. Bu protokole ciddi katkıları olan, emek veren arkadaşlarımız da var. Pendik Belediye Meclisimiz de bu protokole gönülden destek olan iki arkadaşımıza Sayın Peter Bernat ve İstvan Szilagyi’ye Pendik’in fahri hemşerisi ünvanı verme kararı almıştır. Biz de bu arkadaşlarımıza fahri hemşehri ünvanı verilmesinden dolayı oldukça mutlu olduk. Bugün bu törende, fahri hemşehricilik beratlarıyla işi resmiyete döküyoruz. Sayın Bernat ve Szilagy’yi fahri hemşehrimiz olmalarından dolayı tebrik ediyorum. İki şehir açısından gelecek için ve gerçekleştirilecek yeni projeler için çok olumlu bir karar olmuştur” dedi.

Kertesz, “Sizleri Macaristan’a davet ediyorum”

Ardından konuşan Kispest Belediye Başkan Yardımcısı Csaba Kertesz, bu kardeşliğin gelişmesi adına çaba harcadıklarını ifade etti. Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda’nın yoğun programı nedeniyle hazır bulunamadığı törende, Gajda’nın selamlarını ileten Kertezs, en son 80’li yıllarda İstanbul’a geldiğini ve bugünkü ciddi gelişmişliğin kendisini şaşırttığını ifade etti. Kardeş şehir protokolü için yeni projeler geliştirmek istediklerini de ifade eden Kertesz, “Belediye Başkanı Kenan Şahin ve sizleri Macaristan’a davet ediyorum” dedi.

Onur duyuyoruz

Pendik Belediye Meclisince fahri hemşehrilik ünvanı verilen iki isim, Kispest Beldiye Başkan Danışmanı Dr. Peter Bernat ve Kardeş Şehir Gençlik Programı Raportörü İstvan Szilagy, kendilerine fahri hemşehri ünvanı verilmesinden dolayı duydukları onuru ifade ederek tüm Pendikliler şahsında Başkan Şahin’e teşekkür ettiler. Tören, Başkan Şahin’in Bernat ve  Szilagyi’ye fahri hemşehrilik beratı vermesi ile son buldu.

Ana Sayfa Tüm Haberler