Avrupa Birliği fonlarından 3 projeye hibe

Sosyal projeleri Belediye bütçesine yük olmadan AB fonlarıyla karşılamaya devam eden Pendik Belediyesi, son olarak gençlere uluslararası alanda deneyim kazandırmak  amacıyla hazırladığı üç yeni  projesini de kabul ettirerek  272.490.00 Avro hibe almaya hak kazandı.

2014 yılı Gençlik Programları kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na başvuran Pendik Belediyesinin  üç projesi de kabul edildi.  Gençlere gelecek yaşamları için yeni vizyon ve donanımlar katmayı hedefleyen bu projelerden ‘Genç  Girişimciler ile Genç Sosyal Girişimler Projesi  (Young  Social  Enterprises  with Young Entrepreneurs (YoSE   Project) 258.990,00  Avro,  Genç Gönüllüler Yerel Yönetimlerde Projesi (Young Volunteers in Local Administrations) 2.760,00 Avro,  3 Diyardan 3 Kültür (3 Cities 3 Culture) Projesi 10.740,00 Avro hibe alacak. 

Gençlere sosyal girişimcilik   

Pendik Belediyesinin Okan Üniversitesi işbirliği ile hayata geçireceği proje, gençlerin sosyal girişimcilik becerilerini arttırmayı hedefliyor. Genç Girişimciler ile Genç Sosyal Girişimler Projesi (Young Social Enterprises with Young Social Entrepreneurs),Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Fransa’dan proje ortakları ile yürütülecek. 260 bin Avro bütçeli proje, gençlere hem sosyal girişimcilikte bilgi ve yönetim becerilerini arttırmayı,  hem de hibe ve fon mekanizmalarından faydalanarak sosyal girişimlerin finansal kapasitelerini geliştirmeyi amaçlıyor.  

Yerel yönetimlere genç gönüllüler

Avrupa Gönüllülük Hizmeti Projesi olan bu çalışma ile 17-30 yaş arasından seçilecek olan İki kişi, ev sahibi kurum olan Bulgaristan Smolyan Belediyesi’nde iki ay boyunca gönüllülük aktivitelerine katılacak. Proje ortağı Smolyan Belediyesi,  Pendikli gençler için üç ayrı faaliyet alanı belirledi. Smolyan Belediyesi’nin “social canteen” adını verdikleri aş evinde, bakım evinde ve uluslararası  program ve projeler departmanında gönüllü olarak çalışacak.

 “Genç Gönüllüler Yerel Yönetimlerde (Young Volunteers in Local Administrations) Projesi ile gençler farklı bir Avrupa ülkesinde yerel yönetimin sosyal aktiviteleri içinde yer alarak, yeni bir bakış açısı ve kültürlerarası bir deneyim kazanacak.

3 Diyardan 3 Kültür

Erasmus+ Programı kapsamında başvurusu yapılan proje kapsamında kardeş şehirler Macaristan Kispest ve Filistin Jenin Belediyeleri ile kültür paylaşımına yönelik bir gençlik etkinliği gerçekleşltirilecek.  

Sunulan proje ile Türk, Macar ve Filistinli katılımcılar,  Pendik’te on gün boyunca el sanatları eğitimleri ve çeşitli geziler ile kültür paylaşımında bulunacak. Pendik Belediyesinin koordinatörlüğünde doğu ve batı sentezini hedefleyen projede gençlerin kaynaşmalarını  sağlamaya yönelik bir çok etkinlik bulunuyor.

Beş yılda 16 Proje hibeyle gerçekleştirildi

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, düzenlenen sosyal projelerin belediye bütçesine yük olmadan AB fonları ile gerçekleştirildiğini vurgulayarak; “Kısıtlı kaynaklarımızı verimli şekilde kullanmak adına, AB fonları ile gerçekleştirdiğimiz projelere devam edeceğiz.  Son beş yılda  bütçesini fonlarla karşıladığımız 16 önemli projeyi  hayata geçirdik. ” dedi.

Bütçeleri Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansı ve Bakanlıklar tarafından karşılanan ve tamamlanan projeler şöyle

1. Involve Projesi  (Gençlik Programı).

2 . Women Integration in Business Creation( WINBUS) - İş Geliştirmede Kadın Entegrasyonu

3.   Particip'art Projesi  (Gençler için kültürlerarası etkinlik programı)

4. Vatandaşların Kamu Politikası Oluşumuna Mobil Cihazlardan Katılımı” Projesi (UbiPOL)

5.  Pendik Kütüphane Gönüllüleri Projesi

6.  Pendik Geleceğine Koşuyor Projesi

7.  KichenAndo Projesi

8 .  Pendik İnteraktif Belediyecilik Uygulamaları Portalı Projesi

9.   Pendik Mesleki Gelişim ve Yönlendirme Merkezi Projesi

10.  Connect with ICT Projesi

11. Economic Literacy for Youth – Gençler için Ekonomi Okuryazarlığı Projesi

12. Aktifim Toplumun İçindeyim; Engelli Çocuk ve Gençler için Fiziksel Aktivite Merkezi Projesi

13. Pendik E-Kalkınma Platformunun Geliştirilmesi ve Mobil Belediyecilik Uygulamaları Projesi

14. Comprehensive Program for Social and Vocational Integration of Young Workers  (CoPro Integration) - Çalışan Çocukların Mesleki ve Sosyal Entegrasyonu için Kapsamlı Program

15. GET Mobile (Kadın Girişimciliği)

16. DEMRIC (Üniversite, Sektörler Ve Toplumlar Arasında İşbirliği Sağlanması Ve Karma Bir Eğitim Kullanarak Becerileri Arttıracak Bir Model Geliştirme Projesi

Ana Sayfa Tüm Haberler