Pendik’e Üniversite

 

Pendik Belediyesi tarafından tahsis edilen bir alanda, Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde Gemi İnşaatı ve Denizcilik Araştırma Enstitüsü kuruluyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Şahin; Pendik'in "denize sahip ilçe" konumuna en iyi şekilde değerlendireceklerini belirterek;"Denizcilik sektörünün gelişmesi açısında çok önemli bir adım" şeklinde konuştu.

Pendik’in sadece kültür-sanat,sosyal ve spor alanında değil, eğitim alanında da bir merkez haline gelmesi için çalışan Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, ilçeyi önemli yatırımlarla buluşturmaya devam ediyor. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’nin bir ayağı Pendik’te inşa ediliyor. Pendik Belediyesi tarafından tahsis edilen alanda yapılacak enstitüde, gemicilik ve denizcilik üzerine önemli bilimsel araştırmalar yapılacak.

Başkan Şahin; “Pendik için önemli bir yatırım”

Sapanbağları Mahallesi’nde 8 bin metrekarelik alana kurulacak enstitü ile ilgili değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Pendik Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen marina ile Pendik’in denizcilik alanında zirve yaptığını hatırlattı. İlçenin ‘en uzun sahili bulunan’ ilçelerden biri olduğunu hatırlatan Başkan Şahin, “Bu avantajı imkanlarımız doğrultusunda en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi ve Denizcilik Enstitüsü’nün ilçemizde kurulacak olması bu duruma en iyi örnektir” dedi. Enstitüde gerçekleştirilecek AR-GE çalışmaları ile denizcilik sektörünün gelişmesi açısından önemli mesafeler kat edileceğini belirten Şahin, şimdiden hayırlı olsun dileklerini sunarak; “Pendik için çok önemli bir yatırım. Kültür-sanat, eğitim, spor ve sosyal projelerimizi hayata geçirmeyi ve Pendiklilerin yaşam standardını yükseltmek adına, özel ve kamu kurumlarıyla işbirliği yapmayı sürdüreceğiz.”dedi.

Neden Pendik’i tercih ettiler?

Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit. Pendik’in son yıllarda denizcilik alanında gelişim göstermesi, yeni açılan Pendik Marina, Pendik tersanesi, UND Ro-Ro Limanı, Proteksan ve Dünya Yat Tersaneleri, ülkemizdeki en ağır sanayi kollarının bulunduğu Tuzla ve Yalova ‘da kurulu tersanelere yakınlığı ve kolay ulaşım gibi imkanlar, bu sorunun cevabını fazlasıyla veriyor.Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahri Şahin, Pendik ve bölgesinde üniversitelerinde eğitim gören birçok öğrencinin staj yaptığını belirterek; “AR-GE çalışmaları bakımında gerçekten çok önemli bir adımı atmış olacağız” dedi. Pendik Belediyesi ile ortak proje üretmek istediklerini de vurgulayan Prof. Dr. Şahin, Gemi ve Denizcilik Eğitimi Araştırmaları Enstitüsü’nün herkes için hayırlı olması dileklerini sundu.

Ana Sayfa Tüm Haberler