Ve Pazar Kalktı…

 

Cumartesi günleri Pendik Merkez Çarşı'yı ciddi anlamda riske sokan Pazar kaldırıldı. Yangın, sel, terör gibi olası bir felakette çok sayıda kişinin hayatını tehlikeye sokabilecek semt pazarının kalkması, bölge sakinlerine rahat bir nefes aldıracak.

Yıllardan beri ‘kalkacak’, ‘kalkmayacak’ tartışmasına neden olan Cumartesi Pazarı’nın akıbeti belli oldu. Kurulduğunda onlarca sokakta risk oluşturan Pazar nihayet kaldırıldı. Cumartesi günleri merkez çarşıda modern Pendik’e yakışmayan bir görüntü sergileyen semt pazarının kalkmasıyla, hem çevre sakinleri rahat nefes almış olacak hem de atıkların oluşturduğu olumsuz görüntüler ortadan kalkacak. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, yeni pazar yeri konusunda esnafla görüşeceklerini belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Zor olan Pendik’te pazarı kaldırmak değil, olası risklere rağmen muhafaza etmektir. Yangın, afet, terör olayları olmasın diye her hafta dua ediliyordu. Hukuki şartların aylar öncesinden oluşmasına rağmen mevsimsel şartlar nedeniyle Mayıs ayı beklendi. Görev yaptığım bir yılda ve gittiğim her yerde ‘Pazar sıkıntısı ne zaman sona erecek?’ sorularına muhatap oluyorduk. Herkes yangın, sel, terör olayları riskine rağmen nasıl duyarsız kaldığımızı ifade ediyordu. Pazar esnafı da taşınmaya olumlu yaklaşıyordu elbette. 2 Mayıs tarihini 6 ay önce karar vermiş, ancak; son ana kadar kimseyle paylaşmamıştım. Ekibim bir yandan hazırlıkları sürdürürken, herkese de ‘Pazarın ne zaman kalkacağını değil, kalktığını duyacaksınız’ diye açıklama yapıyordum.

Yeni Pazar 15 Mayıs’ta hizmet başlayacak

‘Bu tasarrufta, pazar esnafının mağdur olmaması için belediyemiz tüm tedbirleri almıştır. 8 Mayıs günü saat 12:00’den itibaren pazar esnafımıza yeni yerleri gösterilerek, bu konudaki talepleri ve varsa itirazları alınacak. Sonraki hafta da hazırlıklar tamamlanarak,15 Mayıs Cumartesi pazarımız, yeni yerinde halkımızın hizmetine devam edecektir. Bu hususta, pazar esnafı kadar pazardan alışveriş eden halkımızın da rahatı için belediyemiz tüm tedbirleri eksiksiz alacaktır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş da bu sıkıntıya baştan itibaren destek vermiş, ilgisini eksik etmemiştir. Kendisi ve ekibine Pendik halkı adına teşekkür etmek istiyorum.

Pendik yerleşik esnafımızın da işlerinin daha iyi, müşterilerinin daha memnun olabilmesi için belediyemiz, esnafımızla her türlü destek, işbirliği ve katkıya hazırdır. Bu konuda tüm Pendik halkının, esnafının ve sivil toplum örgütlerinindesteği ile Cumartesi çilesinin huzura dönüşmesini birlikte göreceğiz.

Semt pazarlarından tüm İstanbul dertli

Cumartesi günü merkez çarşıya kurulan semt pazarı, İstanbul’da kurulmuş olan yüzlerce sıkıntılı semt pazarlından biriydi. Aslında semt pazarlarının yarattığı olumsuz etkilerden sadece Pendikliler muzdarip değil. İstanbul’da bir çok ilçede semt pazarlarının kaldırılması için çalışma gerçekleştiriliyor. Bu duruma en büyük iki sebep olarak da semt pazarlarının kurulduğu zamanlarda meydana gelen olumsuz olaylar gösteriliyor. Örneğin asayişle ilgili bir problem olduğunda kolluk kuvvetlerine Pazar içindeki koordinatı vermek tam bir işkence oluyor. Hele ki bir de yangın durumunda itfaiyenin geç gelmesi bir yana panik durumunda oluşabilecek bir kargaşa da cabası.

Ana Sayfa Tüm Haberler