Pendik Uluslararası Çocuk Festivali, renkli kortej yürüyüşü ve sahne gösterileriyle başladı.

Pendik Uluslararası Çocuk Festivali,  renkli kortej yürüyüşü ve  sahne gösterileriyle başladı. 10 ülkeden gelen çocuklar dansları ve renkli kostümleriyle ilgi çekerken, ilk kez festivale katılan Paraguay ekibi de protokolü dansa kaldırarak sürpriz yaptı.

Pendik Belediyesinin düzenlediği Pendik Uluslararası Çocuk Festivali’nin 10.su Atatürk Anıtına çelenk konulması ve kortej yürüyüşü ile başladı. Azerbaycan, Bulgaristan, Endonezya, Kırgızistan,  KKTC, Macaristan, Moldova, Paraguay ve  Rusya’dan gelen çocuklar yöresel kostümleri ile çarşıda yürürken  vatandaşlar da fotoğraf çekip alkışlarıyla eşlik etti. Sahil etkinlik alanında sona eren yürüyüşün ardından sıra çocukların sahne gösterilerine geldi.  İlk olarak Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan Mehteran Takımı sahne aldı. Marşları coşku içinde okuyan öğrencilere yabancı ülkelerden gelen çocuklar da eşlik etti.

Sırayla platforma çıkarak performanslarını sergileyen gruplardan en dikkat çekenleri Endonezya, Kırgızistan ve Paraguay oldu. Endonezya ekibi hareketli savaş dansıyla, Kırgızistan ekibi de kostümleriyle alkış aldı. Gösterilerin sürprizi ise ilk kez festivale katılan Paraguay ekibinden geldi. Performansları sonunda platformdan inen çocuklar, aralarında Başkan Kenan Şahin’in de olduğu protokolü dansa kaldırdı.

“Çocuklar yarınları çok daha güzel inşa edecek”

Sahildeki etkinlik alanında gerçekleşen sahne performansları programına Pendik protokolünün yanı sıra Çin ve Azerbaycan Konsolosları  da katıldı. Program öncesi bir konuşma yapan Belediye Başkanı Kenan Şahin, günümüz yöneticilerinin barış dolu bir dünya oluşturamadığını ifade ederek, “Umutlarımız var, siz çocuklar yarınları çok daha güzel inşa edeceksiniz” dedi. Pendik Uluslararası Çocuk Festivali’ndeki barış dolu ikliminin yeryüzüne yayılmasını dileyen Başkan Şahin konuşmasını çocuklara “hoşgeldiniz” diyerek bitirdi. Kaymakam Osman Tunç da çocuklara seslenerek, “Çocuk kalbiyle yönetilen bir dünya diliyorum” dileklerinde bulundu.

Dört gün festival

19-23 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festivalde yer alacak diğer etkinlikler şunlar:

-20 Nisan Pazartesi saat 14.00-16.00: Sahne Gösterileri (Kurtköy Kapalı Spor Salonu)

-22 Nisan Çarşamba saat 10.00-11.00: Ağaç Dikimi (Tavukçu Yolu Mevkii)

-22 Nisan Çarşamba saat 18.00-21.00: Sahne Gösterisi (Viaport)

-23 Nisan Perşembe saat: 10.00-13.45: Kapanış Seremonisi (Pendik Stadyumu)

Ana Sayfa Tüm Haberler