Başkanın ilk 100 günü

 

Başkanın İlk 100 Günü

2 Nisan 2009 tarihinde bir önceki Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya’dan koltuğu devralan Dr. Salih Kenan Şahin, başkanlık görevinde ilk 100 günü geride bıraktı. 13 Temmuz günü, 100. gününü dolduran Başkan Dr. Salih Kenan Şahin, kısa sürede birçok yeniliğe imza atarak halk tarafından sevildi. Kimine göre enerjik ve halka yakın bir başkan, kimine göre ise işini ciddiyetle yapan bir profesyonel olarak görüldü. Sokaktaki halk ise mahalle ziyaretlerinde, açılışlarda, etkinliklerde, sıkça karşılaştığı ve sohbet ettiği yeni başkanı kısa sürede benimsedi. Şimdi başkanlık görevinde ilk 100 günü geride bırakan Dr. Salih Kenan Şahin’in getirdiği yeniliklere ve performansına birlikte göz atalım.

Belediyede Sınırlar Kalktı

Başkan Dr. Salih Kenan Şahin’in daha göreve başladığı ilk günlerde uygulamaya soktuğu değişikliklerden biri, belediye binası girişindeki turnikeleri kaldırmak oldu. Önceki uygulamaya göre işlem yaptırmak için belediyeye gelen vatandaşlar önce ziyaretçi kartı alıyor, sonra bu kart sayesinde turnikelerden geçerek müdürlüklere ulaşabiliyordu. Yapılan değişiklikle birlikte vatandaşlar artık sadece kimlik bilgilerini kaydettirerek giriş yapabiliyor. Yeni dönemde belediyeyi ziyaret edenlerin dikkatini çeken bir başka konu ise daha girişte göze çarpıyor. Pendik Belediyesi halkla ilişkiler birimi, vatandaşları daha kapıda kolonya ve şeker servisiyle karşılıyor. Güler yüzlü hizmet ve görevlilerin yakın ilgisiyle karşılaşan Pendikliler, belediye binasından memnun bir şekilde ayrılıyor.

Vatandaşın Sorununu Yerinde Dinliyor

Belediye hizmetlerinde genellikle şikâyeti olan vatandaşın belediyeye gelerek şikâyetini dile getirmesi beklenir. Pendik Belediyesi başkanlığı koltuğuna oturduğundan beri bu anlayışı değiştiren Dr. Salih Kenan Şahin, sorunları makamında çözmek yerine sokağa iniyor, halkın nabzını yerinde tutuyor. Şahin, Pendik’in çeşitli mahallelerinde düzenlenen halk görüşmelerine katılarak sorunları yerinde dinliyor, çözüm yollarını da vatandaşla birlikte arıyor. Belediye başkanına kolayca ulaşan ve isteklerini dile getiren vatandaşlar ise durumdan oldukça memnun.

Çevre Alanında Öncü Proje

Bir doktorun Pendik’te belediye başkanı olduğunu her daim hissettiren Dr. Salih Kenan Şahin için hayati önem taşıyan konuların başında sağlık geliyor. Halk sağlığına verdiği önemi her platformda dile getiren Şahin, sağlıklı bir toplumun sağlıklı bir çevrede mümkün olabileceği gerekçesiyle çevre temizliğinde öncü bir proje başlattı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde startı verilen proje, Pendik genelinde yoğun temizlik çalışmalarının yanı sıra kültürel, sosyal ve eğitim alanında da çalışmalar içeriyor. Yıl boyunca sürecek uzun soluklu proje, diğer belediyelere de örnek oluyor. Hurda araçların toplanması ve yeniden ekonomiye kazandırılması, atık yağ ve elektronik atıklar dahil her türlü geri dönüştürülebilir atığın toplanması gibi alanlarda Pendik Belediyesi diğer ilçelere öncülük ediyor.

Pendik İçin Vizyon Projeler

Pendik’in çehresini değiştirecek proje çalışmaları, Başkan Dr. Salih Kenan Şahin tarafından yakından takip ediliyor. Pendik Marina Projesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnşaatı, Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi bunlardan sadece birkaçı. Şahin tüm çalışmaları yerinde inceliyor, projelerin zamanında gerçekleşmesi için gerekli talimatları veriyor. Bunların yanı sıra ileriye dönük vizyon projelerin hazırlıkları da tüm hızıyla devam ediyor. Pendik’in gelişimi için uygulamaya sokulacak yeni projelerin altyapı çalışmaları tamamlanıyor ve en kısa zamanda uygulamaya konulması için hazırlıklar yapılıyor. Başkanlık makamındaki ilk 100 gününde yaptığı hizmetlerle halkın güvenini ve desteğini kazanan Dr. Salih Kenan Şahin,vizyon projeleriyle de önümüzdeki dönemde büyük işlere imza atacak gibi görünüyor.

Halka Sorduk: “Başkan’ın Çalışmaları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?”

Recep Çalışkan - Su Bayisi

Başkan hakkında çevremde de olumlu şeyler duyuyorum. Sürekli halkın arasında geziyor ve sorunları mahallelerde dinliyor. Bu bence çok önemli. Bir başkanın vatandaşın ayağına gidip sorun dinlemesi çok olumlu bir gelişme. Bu durum onun ne kadar mütevazı olduğunu gösterir.

Birsen Ecevit Abay - Mağaza Sahibi
Önce yıllardır yapılan festivali kaldırdığı için kendisini kutluyorum. Bu onun israfçı bir başkan olmadığını gösteriyor. Başkanımızın halkın içersinde dolaştığını okuyorum ve duyuyorum. Bunu daha da arttırmasını bekliyoruz. Ayrıca başkanın kültür ve sanata da önem vermesi çok güzel.

Esra Karakuş – Esnaf

Hakkında hep olumlu şeyler duyuyorum. Özellikle çalışkanlığı ve israfçı olmaması konusunda olumlu yorumlar var. Geldiği günden bu yana yapılan çalışmaları bir Pendikli olarak güzel buluyorum. Daha da iyi şeyler yapacağına inanıyorum.

Yasin Gökdemir - Öğrenci
Göreve geldiğinden bu yana temizlik konusunda gözle görülür bir iyileşme var. Bir de sürekli halkın arasında, sorunları yerinde dinliyor. Bunu şimdiye kadar hiçbir başkandan görmemiştik. Ayrıca başkanımızın genç olması Pendik için ayrı bir avantajdır diye düşünüyorum.

Cemal Işık – Esnaf

Ben Başkanımızı önemli hizmetler verebilecek bir kapasitede görüyorum. Geldiği günden bu yana yaptıkları bunu gösteriyor. Pendik’e çok şey kazandıracağına inanıyoruz. Ondan isteğimiz her zaman halkın içinde olmaya devam etmesidir.

Şükran Bora Kızıltan - Eczacı
Başkanımız çok temiz yüzlü bir insan. Kalbinin temizliği yüzüne vurmuş. Kendisinin iyi şeyler yapacağına inanıyorum. 3 aylık süre içinde bazı şeylerin değiştiğini görmeye başladım. Tıp adamı olmasından dolayı onun temizliğe bakışının da farklı olduğuna inanıyorum.

Ana Sayfa Tüm Haberler