Ekmeklerini camdan çıkarıyorlar

 

 

Ekmeklerini camdan çıkarıyorlar

Pendik Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen cam işçiliği kurslarına katılan kursiyerler, ortaya koydukları eserler ile göz dolduruyor. Kursta yapılan eserlerin görücüye çıktığı sergiyi gezen Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, kurs çalışmalarını yerinde inceledi.

“Ekmeğini camdan çıkar” sloganıyla yola çıkan proje vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Pendik ilçesindeki erkek ve kadın işsizlerin mesleki ve girişimcilik niteliklerini geliştirmeyi amaçlayan proje, kısa sürede çok sayıda kişiye ulaştı.

Kadınlar Çoğunlukta

Kursun katılımcıları arasında her yaştan Pendikli bulunuyor. Ancak bunlar arasında dikkat çekici olan, kadın kursiyerlerinin çoğunlukta olması. Genelde ev hanımı ve işsiz genç bayanların ilgi gösterdiği kurslar, kriz ortamında kadınların meslek kazanabilmesi için uygun ortamı oluşturuyor. Cam işçiliği ile ilgili tüm mesleki bilgileri alan ve bunu pratik uygulamalar ile geliştirme fırsatı yakalayan kursiyerler maddi anlamda da kazanç elde ediyor.

Özgün Eserler Ortaya Çıkıyor

Cam işçiliği kurslarında her dönem bitiminde kursiyerler tarafından ortaya konan eserler sergileniyor. Bu dönem ortaya çıkan eserler de Yeni Mahalle Semt Konağında görücüye çıktı. Sergiyi gezen Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, tüm eserleri tek tek inceledi. Daha sonra sınıfa girerek dersi yerinde izleyen Şahin, cam işçiliği sınıfındaki ve diğer tüm kurslara katılan vatandaşlara başarılar diledi.

Cam İşçiliği Kursları Pendik Belediyesi, Pendik Sanayici ve İşadamları Derneği (PESİAD) ve Nuh Kuşçulu Cam Meslek Lisesi işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Proje ile hedef grubun cam ürünleri hakkında teşvik edilerek ekonomiye entegrasyonunun sağlanması Pendik’te camcılık alanında mevcut kültürel altyapı birikimlerinin ekonomiye dönüştürülerek istihdam sorununun çözümüne katkı sağlanması amaçlanıyor.

Ana Sayfa Tüm Haberler