Dr.Kenan Şahin "Vatandaşlarımız artık hizmet ve işlemlerini dijital ortamda gerçekleştiriyor"

Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği  “Akıllı Belediyecilik Zirvesi” nde  belediye-vatandaş ilişkileri konusunda bir sunum gerçekleştiren Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, dijital arşiv ile  işlem yükünün yarı yarıya azaltıldığını söyledi. 

Marmara Belediyeler Birliği tarafından “Akıllı Belediyecilik Zirvesi” düzenlendi. Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde 14-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen zirve, şehirlerin teknolojiye ve güncel gelişmelere uyum sağlamak için duydukları çözümleri ve geliştirdikleri projeleri bir araya getirdi. Akıllı Belediyecilik Zirvesi(ABZ), başta yerel yönetimler olmak üzere, hizmet sunumunda teknolojinin aktif kullanımı ile her türlü akıllı çözüm entegrasyonu için sarf edilen çabaların sosyal, finansal ve teknik yönler ile de tartışıldığı ve örnek uygulamaların sergilendiği bir platform oldu.
 
"Vatandaşı doğru bilgilendirmek çok önemli" 
 
Bursa Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan'ın moderatör olduğu ve  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin'in sunum gerçekleştirdiği 'Belediyecilikte Akıllı Sistemler' konulu oturumda İstanbul ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri ile Türksat Aş.'den katılımcılar yer aldı. Belediye-vatandaş ilişkileri konusunda sunum yapan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, vatandaşı en çok memnun eden şeyin doğru bilgilendirme olduğunu söyledi. Belediye iletişim süreçlerinin doğru entegre edilmesi gerektiğini de söyleyen Başkan Şahin "Çağrı merkezi personeli benim kadar bilgiye sahip olmalı ki, vatandaşı doğru bilgilendirebilsin" dedi.

"Bir flash disk yetiyor”

Günümüzde bilgi yönetiminin oldukça önemli olduğunu kaydeden ve kurum bünyesinde 50'den fazla bilgi işlem personeli ile belge yönetimini teknolojik ortamda yaptıklarını belirten Şahin, "Belediye işlemleri yükünün yarıdan fazlası yazışmalı işlemler. 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz dijital arşiv sistemiyle  ozalit dolusu evrak gerektiren işlemler için vatandaşlar, sadece elektronik ortam yoluyla evraklarını bir flash disk ile belediyeye getiriyor. Bu hem vatandaşa hizmet hızını artırıyor hem de belediyenin arşivleme yükü ortadan kalkıyor" dedi.

"E-belediyecilikte öncüyüz"

Türksat tarafından yönetilen e-devlet sisteminin e-belediye alanında öncüsü olduklarını kaydeden Başkan Şahin, “Vatandaşlarımız artık hizmet ve işlemleri dijital ortamda kolayca gerçekleştiriyor. Bunun yanında e-ruhsat ve e-imar gibi öncü çalışmaların alt yapısını oluşturmak için çalışmalar sürüyor" dedi.

Başkan Şahin, zirvede yer alan Türksat standında firmanın Coğrafi Bilgi Teknolojileri Müdürü Serdar Küpçü'den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ana Sayfa Tüm Haberler