Bir Yastıkta Kırk Yıl

 

 

Bir Yastıkta Kırk Yıl

Pendik Belediyesi, evlilikte karşılıklı anlayışın ve sadakatin önemine dikkat çeken bir organizasyona daha imza attı. “Bir Yastıkta 40 Yıl” sloganıyla yapılan etkinlikte, evliliğinde 40 yılını geride bırakan çiftler bir araya geldi.

40 yıldan uzun süredir aynı yastığa baş koyan çiftlerin buluştuğu programa, Pendikli çiftlerin yanı sıra Pendik Kaymakamı M. Haluk Saygı ve eşi, Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Atilla İpek ve usta televizyoncu Savaş Ay’ın da aralarında bulunduğu basın mensupları katıldı.

“Mutluluğun Sırrını Yeni Nesillerle Paylaşın”
Program öncesinde bir açılış konuşması yapan Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, evlilikte 40 yılı geride bırakmış çiftlerden öğrenilmesi gereken bir çok ders olduğunu söyledi: “İnsanları mutlu eden en önemli yapı, ailedir. Dünyaya gözlerimiz açtığımızdan itibaren anne-babamızın şefkatini her yaşta duyuyoruz. Bu sebeple mutlu aileler, mutlu insanlar yetiştirmek için şarttır. Ben de 20 yıldır evliyim. Bu geçen süre içerisinde evliliğin kolay olmadığını, fedakârlıklar gerektirdiğini anladım. Muhakkak ki buradaki misafirlerimiz bizden çok daha fazla sırra ve deneyime sahiptir. Ben onlardan bu sırlarını herkesle paylaşmalarını istiyorum. Bu deneyimleri yeni nesillere aktarmalarını tavsiye ediyorum ve daha nice yıllar aynı yastıkta beraberlikler diliyorum.”

Konuşmaların ardından salondaki çiftler arasında en uzun evliliğe imza atan 3 çift sırayla kürsüye gelerek ortak deneyimlerini anlattı. Kürsüye ilk gelen, 55 yıldır aynı yastığa baş koymuş olan Meliha-Hasan Birkan çifti oldu.

“Bir Simidi Dörde Böldüm”
Meliha Birkan, evliliği boyunca eşiyle birlikte yaptığı fedakârlıklara değindi: “1954 yılında evlendiğimde henüz 16 yaşındaydım. Eşim ise 18 yaşındaydı. 3 odada 20 kişinin yaşadığı bir eve gelin olarak gitmiştim. Ama bu durumdan şikayetçi değildim. Daha sonra eşimle İstanbul’a taşındığımızda elimizde hiçbir şey yoktu. 5 sene boyunca kirada oturduk, beraber sabahlara kadar çalıştık, evde kese kağıdı yaptık, örgü ördük. Yeri geldi, bir simidi dörde böldüm ve çocuklarıma paylaştırdım. Ama çocuklarıma hep sabırlı olmalarını, bir gün hepsine tek simit verebileceğimizi anlattım. Allaha şükür sonra ev sahibi olduk ve çalışmalarımızın karşılığını aldık. Bugüne kadar eşimle aramda en ufak bir tartışma, çekişme olmadı. Mutluluğumuzun sırrı da bu karşılıklı saygı ve fedakârlık. Onca sene geçmiş olmasına rağmen ben kendimi yeni evli gibi hissediyorum.”

Ana Sayfa Tüm Haberler