Minik Başkanlar Çevreci Çıktı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Pendik Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan minik öğrenciler, çevreci talepleriyle Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’i mutlu etti. İlkokul öğrencileri, geri dönüşümde Pendik’in dış ülkelerden ambalaj atığı ithal edecek duruma gelmesini diledi.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Sapanbağları Mahallesi Atatürk İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencilerini makamında ağırladı. Öğretmenleri Yalçın Meral’le birlikte Başkan Şahin’i ziyaret eden Işıl Namoğlu, Elif Coşkun, Tılsım Çalık ve Zeynep Öztekin, kısa süreli belediye başkanı da oldu. Makam koltuğunu sırasıyla 4 öğrenciye devreden Başkan Şahin, taleplerini dinledi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.  

İşte çevreci öğrencilerden ilginç talepler

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in büyük takdirini kazanan öğrencilerden Işıl Namoğlu: “Geri dönüşüm için çöpleri ayrıştıran fabrikamız büyütülsün. Hatta dış ülkelerden çöp alacak düzeye gelsin.”  derken Elif Coşkun: “Geri dönüşümden gelen parayla yeni iş alanları açalım, yoksullara yardım edelim.” talebinde bulundu. Tılsım Çelik, daha fazla yeşil alan ve çocuk parkı isterken Zeynep Öztekin: “Yapay çevre için doğal çevre bozulmasın. Doğamızı koruyarak binalar yapılsın.” dedi.

Türkiye’de tek olan tesisi çocuklar da gezecek

Başkan Şahin, yeni kurulan Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi’nin çok başarılı bir tesis olduğunu belirterek “Türkiye’nin her yerinden ve yurt dışından incelemek üzere ziyaretçi akınına uğruyor. Önümüzdeki dönem çocuklarımızı da oraya götürüp yapılan çalışmaları yerinde görmelerini isteriz.” dedi. Başkan Şahin, geleceğe dönük hedefin “sıfır atık” olduğunu belirterek “Bunun için ilk adım olarak ambalaj atıklarını kimse çöpe atmasın diye çalışıyoruz. Bu konuda okullarda da yürüttüğümüz çalışmalardan çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Sonraki hedefimiz, yerinde dönüşüm. Yani vatandaş kendi atığını kendisi ayrıştıracak.” dedi.