Pendik Belediyesi, tüm bilgisayarlarında ABD merkezli şirketlerin yazılımları yerine yerli işletim sistemi olan Pardus’u kullanarak üç yılda 12 milyon TL tasarruf elde etti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pendik Belediyesi,  tüm bilgisayarlarında ABD merkezli şirketlerin  yazılımları  yerine  yerli  işletim sistemi olan Pardus’u kullanarak üç yılda 12 milyon TL tasarruf  elde etti.  

Yerli ve milli olanı kullanmak amacıyla 3 yıl önce ABD’li büyük şirketlerin yazılımları yerine TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus’u kullanma kararı alan Pendik Belediyesi,  12 milyon liralık  tasarruf sağladı. Altyapı çalışmaları Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yürütülen geçiş sürecinde  tüm personele  Microsoft Office yerine LibreOffice  eğitimleri verildi.  İşletim Sisteminden Ofis uygulamalarına, veri tabanından bulut sistemine kadar tüm süreçlerinde açık kaynak kod yazılımılar kullanmaya başlayan Pendik Belediyesi,  öncelikli amacı olan dışa bağımlılığı azaltma ve bilgi güvenliği pekiştirme konularındaki faydalarının yanı sıra lisans ve support maliyetlerinde de hem kuruma hem kamuya büyük maddi kazanç sağladı. 

Başkan Şahin: “Bu ülkenin kaynakları bü ülkede kalmalı”

Dijital belediyecilikte 3  yıl önce Microsoft yerine Pardus yerli işletim sistemine  geçişi başlattıklarını belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: Milli şuura sahip olarak bazı alışkanlıklarımızı değiştirme kararı aldık ve belediyecilikte  Türkiye açısından önemli bir adım attık.  Bilgi işlemde öncü  bir belediye olarak yaptığımız işler birçok belediye tarafından örnek alınıyor.   Daha önce  sadece Microsoft’a  her yıl milyonlarca lira  ödüyorduk. Bu ülkenin kaynaklarının bu ülkede kalması ve bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla aldığımız Açık Kaynak Kodlu yazılım kullanma  kararının  ne kadar doğru olduğunu  12 milyon lira  tasarruf ederek görmüş olduk” dedi.