Pendikliler, Teravih Namazı sonrası İsrail’in Gazze’deki protestolara saldırısına tepki amacıyla Çarşı Cami önünde bir miting gerçekleştirdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pendikliler, Teravih Namazı sonrası İsrail’in Gazze’deki protestolara saldırısına tepki amacıyla Çarşı Cami önünde bir miting gerçekleştirdi. Meydandakilere seslenen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Tarihte ümmetin birliği sağlanmadıkça Kudüs fethedilemedi. Ümmetin birliğini sağlamadıkça Kudüs’ü fethedemeyiz.”dedi.

İsrail’in Gazze’deki protestolara saldırısına tepki amacıyla Teravih Namazı sonrası Çarşı Cami önünde bir miting gerçekleştirildi. Mitinge, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Parti ve Saadet Partisi İlçe Teşkilatlarıyla birlikte çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve vatandaş katıldı. Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları bulunan ve sık sık tekbir getiren kalabalık, ABD ve İsrail’i protesto etti. Zulme karşı dur demek için direnen kahraman Filistin halkının yanında olduğunu gösteren kalabalığa konuşan Başkan Şahin Kudüs konusunda hassasiyetlerini göstermek için meydanda bir araya geldiklerini dile getirdi.

Kudüs doğmaya da değer, ölmeye de

Başkan Şahin, zulmün olduğu gün geceyi uyuyamadan geçirdiklerini söyleyerek, “Kudüs konusunda hassasiyetimizi göstermek için bu meydanda bir araya geldik. Hepimizin vicdanı sızladı. Kahrolsun ABD diye, kahrolsun İsrail diye bağırdık ama gerçekte kahrolan biz olduk.  Yürekleri yanan, kalpleri acıyan bizlerdik. Kudüs doğmak isteyenlerin şehri. Kudüs doğmaya da değer, ölmeye de. Kudüs için kimler ölüyor? 62 yiğit kardeşimiz gözünü kıpmadan Kudüs için canını verdi. Kudüs’ü kurtarmak için imkan eksiğimiz yok. İman eksiğimiz var.”dedi.

Tarihini bilemeden Kudüs’ü kurtaramazsın

Kudüs’ün nasıl fethedildiğini bilmemiz gerektiğinin altını çizen Başkan Şahin ” Kudüs’ü çok defa fethettik. Tarihini bilemeden Kudüs’ü kurtaramazsın. Biz Kudüs’ü nasıl kaybettiğimizi bilmeden, Kudüs’ü geçmişte nasıl kazandığımızı bilmeden yeniden nasıl fethedeceğiz? Bizim temel problemimiz cehalettir. Bu Ramazan gelin hep birlikte Kuran bize ne diyor? Mealini okuyalım. Önce kalbimizden Kudüs’ü aldılar. Şimdi aklımızdaki Kudüs’ü kaldırmak için uğraşıyorlar.”dedi.

Kudüs bizi bir araya getirirse biz özgürleşeceğiz

Bin yıl boyunca çatışıp mezhep kavgası yapan Hıristiyanları Kudüs’ü birleştirdiğine dikkat çeken Başkan Şahin ” Bir sürü gerekçeyle Avrupa’daki Hıristiyanları bir araya getirmeye çalıştılar ama başarılı olamadılar. Ancak Kudüs’ü fethetmek için yola çıktılar, bir araya geldiler. Kudüs bizi bir araya getirirse biz özgürleşeceğiz, kurtulacağız. Tarihte ümmetin birliği sağlanmadıkça Kudüs fethedilemedi. Ümmetin birliğini sağlamadıkça Kudüs’ü fethedemeyiz. Yavuz Sultan Selim nasıl Kudüs’ü fethetti? Önce ümmetin birliğini sağlayarak. Biz nasıl Kudüs’ü kaybettik? Ümmet parçalandığı zaman. Artık uyanmamız lazım.”dedi. Kalabalık, Müftü Hüseyin Baş’ın duasının ardından meydandan ayrıldı.