“Suyla Gelen Şifa” Sergisi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

1800’lerde üretilmiş su saati, 12 yy.dan kalma ibrikler, Roma, Selçuklu, Bizans, Osmanlı ve Hititlilere ait musluklardantulumbalara kadar suya dair onlarca eserin yer aldığı “Suyla Gelen Şifa” Sergisi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı.

Küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın yaptığı “Suyla Gelen Şifa” adlı sergi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. Adell Armatür Koleksiyonu’ndan seçkilerin yer aldığı sergide 1800’lerde üretilmiş su saatlerinden tulumbalara kadar suya dair onlarca eser görücüye çıktı. Serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin sergiyi “çok orijinal bir sergi” olarak nitelendirerek “Su, kültürümüzde ve insan hayatından çok önemli bir yere sahip. Bunu sergimizde bir kez daha görebiliyoruz.” dedi.

1800’lerde üretilmiş su saati, 12 yy.dan ibrikler ve daha fazlası…

Suyla Gelen Şifa Sergisinde ağırlıklı olarak Osmanlı dönemi olmak üzereRoma, Selçuklu, Bizans, Osmanlıve Hitit dönemlerinde kullanılmış musluklar, su mataraları, bardaklar, tulumbalar, şifa tasları ve suya dair bir çok eser yer alıyor. Sergide ziyaretçilerin görebileceği eserler arasında Osmanlı Dönemini fotoğraflayan Sebah Joillier fotoğrafları da bulunuyor. Dikkat çeken eserler arasında ise 1800’lerde Amerika’da üretilmiş Osmanlı Devleti’nde kullanılan mekanik su saati ile Roma döneminde üretilmiş dönemin şartlarına göre yüksek teknolojiye sahip musluklar yer alıyor. Sultan Abdülmecid Han’ın Orijinal fermanının da bulunduğu sergi 31 Ocak’a kadar açık kalacak.